Dlaczego tak ważna jest profilaktyka?
Często uważamy, że wizyta u lekarza jest niepotrzebna, jeśli nie mamy żadnych dolegliwości. Do lekarza zgłaszamy się dopiero w momencie zaawansowanego stadium schorzenia, kiedy odczuwamy silny ból lub dyskomfort, który w znaczny sposób uniemożliwia nam codzienne funkcjonowanie. To błąd!
Często potrafimy nawet lekceważyć niepokojące symptomy tylko dlatego, że boimy się wizyty u specjalisty. Powinniśmy jednak brać przykład z naszych zachodnich sąsiadów, którzy dzięki systematycznie prowadzonym kampaniom i szerokiej edukacji wiedzą, jak ważne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych.
Polacy często zapominają o tym, że wiele nowotworów nie wysyła żadnych sygnałów w początkowym okresie rozwoju, a jednak wykryte stosunkowo wcześnie mogą być z powodzeniem leczone. Istnieje pewien kalendarz badań, którego przestrzeganie może okazać się kluczem do zdrowotnego sukcesu. Lekarze zalecają, by raz do roku wykonać morfologię, OB, poziom cukru we krwi, badanie cholesterolu, badanie ogólne moczu, badanie rentgenowskie klatki piersiowej i regularnie mierzyć ciśnienie.
Ponadto istnieje szereg istotnych badań dla każdej z płci. Kobiety po ukończeniu 20. roku życia powinny co roku odwiedzać gabinet ginekologiczny i regularnie wykonywać badanie cytologiczne, które pomoże nam wykryć szereg zmian, od stanów zapalnych po wczesne stadium raka. Dodatkowo, każda kobieta powinna co miesiąc, tuż po miesiączce, wykonywać samobadanie piersi. Natomiast mężczyźni, którzy ukończyli 50 lat, powinni raz w roku wykonywać badanie prostaty, które umożliwia wczesne wykrycie stanów nowotworowych.