Co należy, a czego trzeba wyrzekać się przed snem?
Po wielogodzinnym śnie nadal da się odczuć zmęczenie. To typowa przypadłość dzisiejszych, obfitujących w duże tempo – czasów. Mimo komfortu wypoczynku odczuwalnym jest znużenie i brak energii. Niekoniecznie jest to oznaką problemów zdrowotnych. Może wystarczy zmienić pewne nawyki, które są wykonywane automatycznie przed snem? Co należy, a czego trzeba wyrzekać się przed podróżą do krainy Morfeusza?
Unikaj przed snem
Zanim organizm zapadnie w błogi sen – warto dać mu chwilę wytchnienia i wyciszyć się. Na pewno podczas tej czynności nie będą pomocne urządzenia mobilne. Każdorazowo podnoszony telefon i sprawdzanie mediów społecznościowych lub wiadomości – napawa organizm lękiem i dostarcza mu stresu. Próba odpoczynku przy serialu z laptopa również nie odniesie sukcesu. Kiedy oczy zostaną potraktowane światłem z monitora przez dłuższy czas nie będą mogły się odpowiednio zregenerować. Dlatego godzinę przed zaśnięciem należy dać wytchnienie nie tylko naszym nerwom. Nie jest wskazanym objadanie się na noc. Obfity posiłek, który spożyjemy zaraz przed zaśnięciem może w skuteczny sposób przeszkadzać nam w nocy. Pamiętajmy o kolacji jedzonej do godziny 18:00 oraz – jeśli po tym czasie odczujemy głód – o zaopatrzeniu się w lekkie przekąski, które zaspokoją łaknienie np. orzechy.
Korzystaj i wysypiaj się
Przed udaniem się na spotkanie z Morfeuszem dobrze jest przeczytać kilka kartek książki lub zaserwować organizmowi dawkę kojącej muzyki. Obie formy relaksu są bardzo skuteczne i pozwalają skierować myśli na pozytywne tory. W podobny sposób działa sesja jogi przed snem. Ta, nie tylko wycisza umysł, lecz takie uspokaja ciało. Odpowiednie rozciągnięcie po dniu spędzonym za biurkiem w pracy idealnie odciąży kręgosłup oraz nadwyrężany odcinek szyjny. Osoby, które chcą codziennie budzić się wypoczęte powinny ustalić sobie stałą ilość godzin snu. Rwany i dawkowany w niewielkich ilościach czas na sen potrafi wybić organizm z rytmu dobowego, a odsypianie na tzw. „zapas” nigdy nie przynosi rezultatów. Budzimy się wówczas jeszcze bardziej zmęczeni. Optymalny czas snu powinien wynosić od 6 do 8 godzin na dobę. Ten czas warto poświęcić na efektywny wypoczynek i mieć pewność, że wykorzystujemy go w 100%. Zdecydowanie o komfort snu zadba odpowiednio wywietrzone pomieszczenie, błoga cisza w sypialni oraz dobrze dobrany do potrzeb śpiącego materac.