Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Rehabilitacja dla seniorów jak dla sportowców

To rewolucja w myśleniu o rehabilitacji osób starszych. Okazuje się, że urządzenia i metody stworzone dla medycyny sportowej z powodzeniem służą również seniorom. W Polsce pojawiają się już nowoczesne rozwiązania.

Trend w rehabilitacji jest dziś taki, by przede wszystkim precyzyjnie diagnozować. Jednak tradycyjna diagnostyka obrazowa (czyli np. rentgen lub tomograf) to dopiero początek.

– Coraz większego znaczenia nabiera diagnostyka funkcji narządu ruchu. Chodzi o dokładną ocenę na przykład zakresu ruchomości stawów czy obciążeń kończyn dolnych. Szczegółowa diagnoza umożliwia dobranie indywidualnego programu rehabilitacji. Takie podejście daje najlepsze efekty – mówi Katarzyna Wiśniewska z Leśnego Domu Seniora powstającego w Piastowie, zaprojektowanego m.in. jako ośrodek nowoczesnej rehabilitacji.

Najnowsze metody diagnostyczne, często zapożyczone z medycyny sportowej, mają jeszcze jeden atut: dzięki nim można monitorować również postępy w terapii i na bieżąco modyfikować jej program. O jakie rozwiązania chodzi?

Medalowe rozwiązania dla seniorów

Urządzenie z bieżnią jest sterowane przez komputer i wyposażone w zaawansowaną aparaturę pomiarową. Sprawdza wszystkie istotne parametry wpływające na efektywność chodu lub biegu (pas bieżni może rozpędzić się do ponad 20 km/h). Dla sportowców to bezcenne informacje. Jak taka bieżnia może być wykorzystana w rehabilitacji seniorów? Okazuje się, że to znakomity system do rehabilitacji neurologicznej.

– Sprawdzamy m.in. długość i szerokość kroku, szybkość chodzenia itd. Wszystkie te informacje wizualizujemy na pasie bieżni. Dzięki temu senior modyfikuje swój ruch, widząc, czy robi to zgodnie z zaleceniami. Ta metoda przynosi bardzo dobre efekty w krótkim czasie – mówi Krzysztof Cygoń, ekspert firmy Technomex, renomowanego dostawcy sprzętu rehabilitacyjnego.

Inny przykład to urządzenie do elektromiografii (EMG) powierzchniowej, stosowane do oceny stanu pracy różnych grup mięśni. Złote medalistki igrzysk olimpijskich w Londynie w 2012 roku w kolarstwie torowym (w sprincie drużynowym), Kristina Vogel i Miriam Welte, używały go po to, by znaleźć optymalną pozycję do startu (tj. taką, w której mięśnie osiągają największą moc).

– W przypadku seniorów EMG powierzchniowe również umożliwia diagnozę pracy mięśni, w tym dokładne określenie zmian chorobowych. Bezpośrednio przekłada się to na skuteczność proponowanych form terapii – dodaje Krzysztof Cygoń.

Innym przykładem nowości w ofercie dla seniorów są sterowane komputerowo urządzenia do rehabilitacji kończyny górnej. Do niedawna w przypadku ramion czy dłoni stosowano tylko terapię manualną.

Rehabilitacja przyszłości: diagnoza i relaks

Nowoczesna rehabilitacja wymaga zarówno podejścia indywidualnego, jak również kompleksowego. Precyzyjna diagnoza umożliwia skuteczne i bezpieczne łączenie różnych metod.

– Dlatego skompletowaliśmy cały przekrój urządzeń do fizykoterapii, w tym sprawdzone nowości. To na przykład laser wysokoenergetyczny, umożliwiający głębszą penetrację tkanki. Jest bardzo skuteczny na przykład przy bólach kręgosłupa – dodaje Katarzyna Wiśniewska.

W Leśnym Domu Seniora jest także SPA, pomyślane jako wsparcie procesu rehabilitacji. Ciekawy przykład to unikatowy basen flotacyjny (są tylko trzy takie w kraju), wypełniony wodą o tak dużym nasyceniu składnikami mineralnym, że przypomina tę z Morza Martwego. Kąpiel w nim m.in. wspiera procesy lecznicze kręgosłupa szyjnego, łagodzi bóle reumatyczne, przyśpiesza leczenie stawów, uwalnia od ostrego i trwałego lub przewlekłego napięcia, a także przynosi wiele innych korzyści (w tym wyzwala endorfiny poprawiając samopoczucie).

– SPA traktujemy jako formę relaksu i jako odnowę biologiczną. To pomysł również zapożyczony częściowo ze świata sportu. W tej chwili tak kompleksowe podejście do rehabilitacji jest w Polsce rzadkością, ale w przyszłości zapotrzebowanie na profesjonalne i nowoczesne usługi tego rodzaju będzie rosło – podkreśla Katarzyna Wiśniewska.

Z cyklu: „Odchudzanie? - co nie pyka - zdaniem psychodietetyka

Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk

 

 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Partnerzy
logo_baron_366x100.jpg
Wyszukaj artykuł