Które owoce powinniśmy jeść, żeby zachować zdrowie i piękne ciało?
Owoce są jednym z najzdrowszych i najczystszych pokarmów, jakie możemy dostarczyć swojemu organizmowi. Niestety, niewłaściwe środowisko wywołane przez przejadanie się, mieszanie różnych rodzajów jedzenia w jednym posiłku oraz żywność przetworzona, pełna cukru lub mąki, nie sprzyjają dobremu działaniu owoców.
Fruktoza może zaszkodzić ciału, ponieważ nasz układ pokarmowy nie jest dobrze przystosowany do jej rozkładania. Są jednak owoce, które zawierają mniej cukru, w związku z czym są przez nas lepiej trawione. Dzieląc owoce na grupy ze względu na zawartość fruktozy, wiemy po które sięgać, żeby minimalizować straty i maksymalizować zyski.
Zazwyczaj fruktoza jest nieszkodliwa. Zdarza się jednak, że ciało nie reaguje na nią zbyt dobrze. W układzie pokarmowym wchodzi w reakcję z innymi pokarmami oraz z niektórymi drożdżakami. Mamy wtedy do czynienia z fermentacją, która może powodować wzdęcia, trądzik oraz obniżenie nastroju. Są także osoby, które cierpią na zespół złego wchłaniania fruktozy. Żeby sprawdzić, czy należy się do tej nielicznej (na szczęście) grupy, można przeprowadzić test: zjeść na czczo porcję owoców (np. banana) i obserwować organizm. Jeśli pojawią się jakieś dolegliwości ze strony układu pokarmowego, to znaczy, że ciało nie radzi sobie z fruktozą.
Żeby zapobiec problemom wynikającym z jej jedzenia, a jednocześnie nie eliminować owoców z diety, dobrze jest wybierać te o niższym poziomie cukru owocowego, jeść je zupełnie na czczo i nie mieszać z innymi rodzajami pokarmów lub płynami. Jeśli to nie pomaga, należy zrezygnować z owoców na 2-3 tygodnie i sprawdzić, czy problem nadal występuje.
Oto podział najbardziej popularnych owoców ze względu na zawartość fruktozy:
• o niższym poziomie: cytryny, limonki, rabarbar, maliny, jeżyny, żurawina;
• o średnim poziomie: truskawki, melon, papaja, arbuz, brzoskwinie, nektarynki, borówki, jabłka, morele, grapefruit;
• o wysokim poziomie: śliwki, pomarańcze, kiwi, gruszki, ananas;
• o bardzo wysokim poziomie: mandarynki, wiśnie, winogrona, granat, mango, figi, banany, suszone owoce.
Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:
wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych
wzmocnienie motywacji
zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań
wzmacnianie poczucia własnej wartości
regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia
Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?
Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.
Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”
Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.
Co zatem zamiast diety odchudzającej?
Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.
Anna Proch psycholog, psychodietetyk