Fakty i mity o konopiach medycznych
Ustawa legalizująca w Polsce marihuanę do celów medycznych weszła w życie w listopadzie 2017r. Dzięki temu konopie medyczne od stycznia tego roku dostępne są na polskim rynku. Spectrum Therapeutics, jedyny jak dotąd podmiot, który zarejestrował i dystrybuuje konopie medyczne w kraju, zauważa dużą potrzebę pogłębienia wiedzy Polaków nt. konopi medycznych, zarówno jeśli chodzi o szeroko rozumianą administrację publiczną, środowiska medyczne, jak i samych pacjentów.
Przedstawiciele spółki szacują, że w kraju znajduje się ok. 300 000 osób potrzebujących terapii konopiami medycznymi. Polacy w dalszym ciągu potrzebują kompleksowej wiedzy nt. konopi medycznych, a przecież od tego często zależy ich bezpieczeństwo i komfort podczas długofalowego leczenia. Edukacja na temat działania oraz składników konopi medycznych jest niezwykle istotna, przede wszystkim dla pacjentów, ale i środowiska medycznego oraz farmaceutycznego – mówi Tomasz Witkowski, Country Manager w Spectrum Therapeutics. Za sprawą Canopy Growth, światowego producenta konopi medycznych i spółki matki Spectrum Therapeutics, od 17 stycznia 2019r., do Polski sprowadzane są konopie medyczne. Pacjenci mogą kupić je w aptekach. Konopie medyczne dostępne są wyłącznie na receptę.
Spectrum Therapeutics: fakty i mity nt. konopi medycznych:
FAKT I: Konopie skutecznie niwelują przewlekły ból u osób dorosłych oraz skutecznie redukują nudności i wymioty występujące w trakcie i po chemioterapii. Towarzystwa leczenia bólu na całym świecie uznają i rekomendują użycie konopi, ze względu na ich udowodnioną badaniami klinicznymi skuteczność w przebiegu terapii bólu przewlekłego. Konopie medyczne skutecznie redukują nudności i wymioty. Badania wykazały, że konopie są skuteczne w leczeniu trudnych do kontrolowania mdłości oraz zapobiegają nudnościom u pacjentów poddawanych chemioterapii.
FAKT II: Nie stwierdzono negatywnych skutków przyjmowania konopi medycznych Istnieją opracowania naukowe, mówiące o szkodliwości stosowania marihuany rekreacyjnej. Natomiast badanie naukowe zespołu naukowców z Uniwersytetu w Michigan dowiodło, że 42% pacjentów korzystających z medycznej marihuany rezygnuje z dotychczas przyjmowanych leków, a kolejne 38% zmniejsza ich dawki.
FAKT III: Nie można przedawkować konopi medycznych Indeks terapeutyczny to stosunek dawki leku powodującej objawy zatrucia do dawki skutecznej leczniczo. Dotyczy jednak kannabinoidów, więc jest bardzo poglądowy i nie można stwierdzić, że to jest indeks konopi. Wynosi on 1000/1, gdy w przypadku opioidów jest to 70/1. W związku z tym, że konopie medyczne mają bardzo dobry indeks terapeutyczny, bardzo trudno jest doprowadzić do przedawkowania.
FAKT IV: Konopie medyczne i rekreacyjne to nie ten sam produkt Konopie medyczne są zwalidowane. Oznacza to, że ich skład jakościowy i ilościowy jest ściśle określony oraz kontrolowany na każdym etapie produkcji. Są to substancje pochodzące z surowca roślinnego, starannie przygotowywane w odpowiednim procesie produkcji.
FAKT V: Nie ma skutecznych zamienników dla konopi medycznych Konopie medyczne nie mają swojego zamiennika. Preparaty opracowane na syntetycznych kannabinoidów nie są dla nich alternatywą. Powodują one odmienne działanie i wywołują niepożądane skutki uboczne.
FAKT VI: Konopie medyczne oddziałują na system endokannabinoidowy W zależności od tego, jakiego rodzaju konopi używamy, aktywacji ulegają różne receptory. W konopiach medycznych znajduje się ok. 500 substancji aktywnych, z czego 20% to kannabinoidy. Zawierają m.in. THC czy CBD. ***
MIT I: Marihuana medyczna nie ma właściwości zdrowotnych Konopie zawierają w sobie fitokannabinoidy, które współdziałają z występującym w organizmie człowieka układem endokannabinoidowym. Jest to podstawą ich działania.
MIT II: Marihuana medyczna uzależnia Pacjenci podczas terapii konopiami medycznymi znajdują się pod opieką wykwalifikowanego personelu medycznego. Jeżeli więc stosują produkt według wskazań i stosują się do zaleceń lekarzy, nie grozi im uzależnienie.
MIT III: Marihuana medyczna w Polsce jest nielegalna, a konopie sprzedawane są jedynie na czarnym rynku Ustawa legalizująca w Polsce marihuanę do celów medycznych weszła w życie w listopadzie 2017r. Legalne wyroby z konopi medycznych wydawane są wyłącznie w aptekach na podstawie recepty lekarskiej.
MIT IV: Marihuana medyczna jest refundowana Obecnie marihuana medyczna nie jest refundowana. Trudno na razie oszacować, kiedy to ulegnie zmianie. Głównymi wskazaniami do stosowania konopi medycznych są: bóle chroniczne, łagodzenie objawów niepożądanych spowodowanych przez chemioterapię i radioterapię (pacjenci onkologiczni), stwardnienie rozsiane, padaczka. Ponadto konopie medyczne stosowane są jako wsparcie w procesie leczenia m.in. chorób tj.: Alzheimer, Parkinson, zespół Draveta (jeden z rodzajów padaczki), zespół stresu pourazowego, stany lękowe, zespół Tourette’a, wyniszczenie z powodu AIDS, choroba Leśniowskiego-Crohna.
Ciekawostki Legalizacja marihuany, w tym leczniczej, ma wpływ na nowojorski przemysł farmaceutyczny oraz na Wall Street Szacuje się, że eksport leczniczej marihuany może przynieść izraelskiej gospodarce roczny zysk o wartości ok. 3,5 mld zł Wartość światowego, czarnego rynku marihuany ma wzrosnąć w 2021 r. do 31,4 mld USD Stosowanie marihuany w celach leczniczych jest zakorzenione w medycznej tradycji starożytnych Chin, Indii oraz Egiptu. W Chinach kwiaty konopi siewnych wykorzystywane były do leczenia wrzodów i jako sposób na oparzenia i rany.
Spectrum Therapeutics (wcześniej Spectrum Cannabis) to jedyna jak dotąd spółka sprowadzająca susz do Polski. Spółka należy do kanadyjskiej grupy kapitałowej, CanopyGrowth Corp., zajmującej się na skalę globalną produkcją i dystrybucją konopi medycznych. CanopyGrowth Corp. posiada zakłady produkcyjne w Kanadzie, Danii, Australii, Hiszpanii, Brazylii i Chile (ubiega się o możliwość produkcji w Niemczech). Spółka prowadzi sprzedaż konopi medycznych w Kanadzie, Niemczech, Czechach, Australii, Brazylii i Chile (w procesie procedura rejestracyjna w Danii). Spółka jest notowana na New York Stock Exchange oraz Toronto Stock Exchange.