Zespół suchego oka - choroba pracowników biurowych
Spowodowany niedostateczną ilością wydzielanych łez, coraz częściej dotyka pracowników biurowych.
Rozwojowi choroby sprzyja przebywanie w klimatyzowanym lub słabo nawilżonym pomieszczeniu. Potęguje również często wielogodzinna praca przed monitorem komputera.
Zespół suchego oka charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem, pieczeniem. Czasem może występować uczucie bólu i wrażenie piasku pod powieką. Oko jest wtedy szczególnie wrażliwe na światło. Gdy oko nie jest odpowiednio nawilżone, stwarza to także problem ostrości widzenia. Łzy są konieczne, gdyż nie tylko nawilżają najbardziej zewnętrzną część gałki ocznej, czyli spojówkę i rogówkę, ale również chronią przed infekcjami bakteryjnymi oraz alergenami. Kiedy ich brakuje, warto wspomóc się tzw. sztucznymi łzami. Preparaty te są dostępne w każdej aptece i co ważne, nie uzależniają. Wspomagają nawilżenie oczu, można je stosować nawet kilka razy dziennie.
Ważne także, szczególnie podczas pracy przy komputerze, by regularnie robić przerwy i odrywać wzrok od monitora. Każdy pracownik pracujący przy komputerze ma prawo do 5 minut przerwy co godzinę. Warto zatem z niej korzystać, by odciążyć wzrok.