Profilaktyka zębów dziecka w gabinecie stomatologa
Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologa, powinna odbyć się około pierwszego roku życia, po ukazaniu się pierwszych zębów mlecznych. Wówczas stomatolog bada dziecko, kontroluje stan wyrzniętych zębów oraz ocenia stan higieny jamy ustnej. Zarówno, ta pierwsza wizyta jak i kolejne, ( co 3 miesiące) stwarzają okazję do instruktażu rodziców i uzyskania pomocy w sprawie wyboru właściwej szczoteczki i pasty do zębów oraz odpowiedniej do wieku dziecka techniki mycia zębów.
Przygotuj dziecko na wizytę!
Nie powinno się zabierać dziecka po raz pierwszy do dentysty, jeśli nie jest ono przygotowane do takiej wizyty. Widok fotela, groźnie wyglądających narzędzi i obcych ludzi, natłok nieznanych dźwięków oraz specyficzny zapach unoszący się w powietrzu mogą u malucha wzbudzić trudny do pokonania strach.
W sposób przystępny dla dziecka należy opowiedzieć (najlepiej ilustrując to obrazkami z książeczki lub czasopisma) o tym, jak wygląda gabinet stomatologiczny, do czego służy fotel (i wtrącić, że można na nim pojeździć w górę lub w dół), po co dentysta ma tyle różnych narzędzi i dlaczego tam tak dziwnie pachnie.
Fluoryzacja zębów
Fluor wbudowuje się w szkliwo zęba i oddziałuje na obecne w nim hydroksyapatyty, czyli związki wapnia. Pod wpływem fluoru związki te słabiej rozpuszczają się w kwasach, których w jamie ustnej jest pełno, zwłaszcza po jedzeniu i w jego trakcie. A skoro są bardziej odporne na kwasy, to i na powodujące próchnicę bakterie. Poza tym związki fluoru same w sobie hamują wzrost bakterii
Aby próchnica nie atakowała tak szybko zębów, należy je okresowo poddawać zabiegom fluoryzacji. Preparaty stosowane w profesjonalnej fluoryzacji mają wysokie stężenie fluoru: w przedziale 0,1 – 6%, dlatego może je nakładać tylko specjalista.
Istnieją dwa sposoby fluoryzacji zębów:
- lakierowanie
- lakowanie
Lakierowanie zębów
Zabieg lakierowania wykonuje lekarz stomatolog w gabinecie stomatologicznym stosując do tego preparat fluoru o wysokim stężeniu. Są to preparaty bezpieczne mimo wysokiego stężenia fluoru, gdyż szybko wiążą i dobrze przylegają do powierzchni zęba, uwalniając małe ilości fluoru.
Jak wykonuje się lakierowanie zębów?
Lekarz stomatolog przed aplikacją lakieru, dokładnie oczyszcza szczoteczką wszystkie powierzchnie zęba. Na suche i oczyszczone zęby aplikatorem nakłada preparat. Z reguły lakier twardnieje w środowisku jamy ustnej tworząc przeźroczystą błonkę. Zaletą lakierów fluorkowych jest długie utrzymywanie się na powierzchni zęba i długotrwałe uwalnianie fluoru.
Zabieg lakierownia wykonuje się w zależności od skłonności do próchnicy. Przy średniej skłonności lakierowanie wykonuje się dwa razy w roku, czyli co 6 miesięcy. Przy większej podatności do próchnicy zabieg wykonuje się 4 razy w roku, co trzy miesiące. Jednak zawsze należy pamiętać, że o każdym zabiegu i wskazaniach do jego wykonania decyduje lekarz.
Lakowanie zębów
Lakowanie (zwane także uszczelnianiem) polega na pokryciu bruzd i zagłębień w zębach lakiem szczelinowym (uszczelniaczem bruzd). Bruzdy i szczeliny ze względu na swoją niekorzystną budowę są miejscami, które ograniczają samooczyszczanie i oczyszczanie resztek pokarmu szczoteczką do zębów, a także ułatwiają rozwój bakterii, co sprzyja powstawaniu ognisk próchnicy już we wczesnym okresie uzębienia stałego.
Zabieg uszczelniania powinno przeprowadzać się po 4 miesiącach od wyrżnięcia zęba. Pozwala to na kontynuowanie procesu dojrzewania zęba, a po całkowitym jego wyrżnięciu zmniejsza ryzyko próchnicy. Uszczelnia się trzonowce mleczne i stałe, zęby przedtrzonowe, a także zagłębienia górnych bocznych siekaczy stałych. Najbardziej zagrożone próchnicą są zęby szóste (pierwsze trzonowce stałe). Pojawiają się one ok. 6. roku życia - stąd potrzeba profilaktycznego ich lakowania.
Ząb do lakowania powinien być bez próchnicy. Lekarz przygotowując ząb do zabiegu, dokładnie usuwa osad nazębny za pomocą szczoteczki zwilżonej wodą utlenioną. Następnie płucze go strumieniem wody pod ciśnieniem, osusza sprężonym powietrzem i na powierzchnię żującą zębów lakowanych nakłada na 60 sekund wytrawiacz. Ponownie płucze ząb wodą, osusza i nakłada uszczelniacz wzdłuż przebiegu bruzdy, a następnie oświetla lampą polimeryzacyjną.