72% kobiet w wieku 25-55 lat miewa problemy z wydolnością żylną kończyn dolnych, w tym ponad 2/3 Polek wykonujących pracę siedzącą oraz około 86% kobiet mało aktywnych fizycznie.
Dane pochodzą z badania stanu zdrowia nóg Polek, które przeprowadził Interaktywny Instytut Badań Rynkowych na zlecenie firmy Polfarmex SA. Wyniki ankiety obrazują rodzaj i skalę problemów związanych ze stanem zdrowia nóg oraz przyczyny ich występowania.
Badanie ujawnia, że około 72% kobiet w wieku 25 - 55 lat odczuwa częste lub sporadyczne problemy na tle niewydolności żylnej kończyn dolnych, które nasilają się z wiekiem. Przyczyny dyskomfortu, wykazane poprzez korelacje danych statystycznych, są różne. Co więcej, 23% kobiet zauważa u siebie żylaki, czyli najbardziej zaawansowany objaw problemów związanych z krążeniem w kończynach dolnych.
Wyniki badania wskazują, że charakter wykonywanej pracy ma ogromny wpływ na występowanie problemów związanych ze stanem nóg. Ponad 2/3 Polek pracujących za biurkiem odczuwa problem z funkcjonowaniem układu krwionośnego w kończynach dolnych. Jako główne źródło dyskomfortu wskazywana jest obrzęk nóg wynikający z utrudnionego krążenia krwi podczas długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej. W dalszej kolejności wskazywane były też pajączki. Kobiety wykonujące pracę siedzącą zauważają również problem z żylakami. Przyczyną problemów z wydolnością żylną kończyn dolnych okazał się również brak lub niedostateczny stopień aktywności fizycznej. Badanie wykazało bowiem, że u około 86% Polek nie uprawiających sportu występują przypadłości związane z chorobami kończyn dolnych. Brak ruchu do tego stopnia negatywnie wpływa na krążenie krwi kończyn dolnych, że dolegliwości stają się odczuwalne. Aż 81% kobiet, które cierpią na najbardziej zaawansowany objaw niewydolności żylnej – żylaki, to kobiety mało aktywne fizycznie.
Odpowiedzią na problemy z niewydolnością żylną nóg jest kuracja diosminowa AFLAVIC®.
Dzięki zastosowaniu preparatów AFLAVIC® możemy działać dwutorowo; od wewnątrz (tabletki), jak również bezpośrednio na skórę stosując krem. Zmikronizowana diosmina zawarta w obydwu preparatach AFLAVIC® działa ochronnie na naczynia krwionośne, zwiększając ich elastyczność, niweluje obrzęki i uczucie ciężkości nóg. AFLAVIC® w tabletkach to podstawa kuracji. Z kolei AFLAVIC® dermoKREM zawiera dodatkowo wyciąg z kasztanowca, który poprzez uszczelnianie drobnych naczyń krwionośnych redukuje powstawanie mało estetycznych „pajączków” oraz witaminę A, która doskonale regeneruje skórę nóg i poprawia ich wygląd.
Badanie zostało przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych metodą kwestionariusza internetowego CAWI w tygodniu poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia 2011 roku. Grupie badawczej w liczbie 1000 kobiet w wieku od 25 do 55 lat przedstawiono 20 pytań zamkniętych, które dotyczyły przede wszystkim stopnia aktywności fizycznej oraz formy i częstotliwości odczuwanych objawów związanych ze stanem nóg. Zbadano również znajomość oraz zastosowanie sposobów radzenia sobie z uczuciem ciężkości nóg, pajączkami czy żylakami. Wyniki ankiety zostały przedstawione w postaci tabeli procentowych oraz korelacji pomiędzy poszczególnymi czynnikami. Obrazują one rodzaj i skalę problemów związanych ze stanem nóg, które są odczuwalne przez Polki, jak również wskazują czynniki, które wpływają na ich występowanie.