Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Magia macierzyństwa

Świadomość tak ważnego wydarzenia, jakim jest poczęcie i urodzenie dziecka, wymaga specjalnego przygotowania. Właśnie dlatego natura dała nam na to „aż” lub „tylko” 9 miesięcy. Czy będzie to „tylko” czy „aż”, zależy od naszego podejścia.

Jeśli do momentu zajścia w ciążę prowadziłaś zdrowy tryb życia – sama ciąża drastycznie go nie zmieni. Nadal należy zdrowo się odżywiać, ćwiczyć (nie wszystkie ćwiczenie są dozwolone dla ciężarnych) i odpowiednio wypoczywać. Jeśli natomiast dotychczas się nie oszczędzałaś, warto jak najszybciej zmienić swoje nawyki. Od tego zależeć będzie zdrowie już dwóch osób - Twoje i dziecka. Zrezygnuj z palenia papierosów, picia alkoholu, dużych ilości kawy i mocnej herbaty. Zadbaj o zęby – najlepiej zanim jeszcze zajdziesz w ciążę.

Planując ciążę, warto też wcześniej się zaszczepić: przed tężcem (jeśli nie byłaś szczepiona w ciągu ostatnich 10 lat), różyczką i ospą wietrzną (jeśli nie przebywałaś tych chorób wcześniej) oraz żółtaczką typu B. Ciąża jest przeciwwskazaniem do wielu szczepień, a po niektórych należy odczekać nawet kilka miesięcy zanim zajdzie się w ciąże. Każda kobieta w wieku rozrodczym powinna codziennie przyjmować kwas foliowy w dawce 400 mikrogramów, aby w ciąży rozwijającemu się płodowi go nie zabrakło. Uchroni to dziecko przed wadami cewy nerwowej.

W diecie przyszłej mamy musi się znaleźć dużo owoców i warzyw, pełnoziarniste pieczywo, chude mięso, nabiał, jaja i odpowiednia ilość płynów (najlepiej wody mineralnej). Mitem jest stwierdzenie, że w ciąży należy jeść za dwoje. Posiłki powinny być za to zróżnicowane i lekkie. Najkorzystniej jest jeść małe i częstsze porcje, co zmniejsza prawdopodobieństwo mdłości, wymiotów oraz zgagi.

Lekarz prowadzący ciążę na ogół zaleca suplementację diety odpowiednim preparatem witaminowo-mineralnym - przeznaczonym specjalnie dla kobiet ciężarnych, aby rozwijającemu się dziecku nie zabrakło żadnego składnika. Bardzo ważne jest przeprowadzenie badań zalecanych przez lekarza. Pozwoli to na wykrycie ewentualnych chorób i szybkie rozpoczęcie leczenia. Niektóre z nich, nie leczone, mogą prowadzić do wad, a nawet śmierci płodu. Koniecznie poinformuj lekarza o wszystkich lekach, które przyjmujesz, także tych dostępnych bez recepty.

Pamiętaj o systematycznych ćwiczeniach. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest uczęszczanie do szkoły rodzenia. Na takich zajęciach możemy nauczyć się właściwych ćwiczeń, a także efektywnego relaksu. Poza tym kontaktujemy się z innymi mamami, które również przeżywają ten wyjątkowy stan.

 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Partnerzy
sp_klanad.jpg
Wyszukaj artykuł