Niepożądane interakcje leków – jak im zapobiec?
U 30% pacjentów zażywających leki stwierdza się potencjalnie niekorzystne interakcje. Dlatego z troski o bezpieczeństwo pacjenta w ramach Bazy Leków i Środków Ochrony Zdrowia (BLOZ) działa specjalistyczna baza danych o niepożądanych interakcjach leków.
Baza Interakcji powstała w pierwszej połowie lat 90-tych i cały czas trwa jej systematyczna aktualizacja. Do tej pory rejestruje ponad 35 tyś. interakcji pomiędzy 1371 substancjami leczniczymi znajdującymi się w lekach dopuszczonych do obrotu.
Znajomość niekorzystnych interakcji leków ma przyczyniać się do zwiększania bezpieczeństwa farmakoterapii służąc pacjentom oraz lekarzom i farmaceutom posługującym się systemami informatycznymi. Baza Interakcji może pomóc w zapobieganiu tak poważnym schorzeniom, jak zaburzenia rytmu serca, krwotoki, uszkodzenia wątroby czy nerek. Szacuje się, że interakcje leków stanowią przyczynę ok. 3% hospitalizacji. Dzieje się tak, ponieważ nie ma leków całkowicie pozbawionych działań niepożądanych. Im więcej preparatów zażywanych jednocześnie, tym ryzyko szkodliwego oddziaływania również wzrasta.
Wiedza na temat interakcji pomiędzy lekami stale ewoluuje, dlatego tak ważna jest systematyczna aktualizacja bazy. Niezwykle istotne jest uświadomienie sobie istniejącego zagrożenia, zarówno przez pacjenta, jak i lekarza czy farmaceutę.