Tata na medal!
Ten artykuł jest naprawdę wyjątkowy. Skierowany do wszystkich ojców i tatusiów, którzy często nie wiedzą jak sobie poradzić z dziecięcym uwielbieniem i miłością. Tymczasem, szczególnie we wczesnym dzieciństwie, to oni są dla dziecka największym autorytetem i mogą mieć wpływ na jego ‘dobre wychowanie’ i przekazanie ważnych wartości. Zapraszam zatem wszystkich ojców do lektury i zapoznania się z cennymi wskazówkami na temat tego, jak sprostać oczekiwaniom dziecka i być przez nie jeszcze bardziej uwielbianym.
Chwile spędzone przez ojców ze swoimi synami i córkami są bezcenne zarówno dla jednych jak i drugich. Dzięki wspólnym zabawom i rozmowom, między tatą, a dziećmi rodzi się więź przyjaźni i miłości.
W Polsce wciąż najpopularniejszym modelem rodziny jest ten, w którym to tata spędza więcej czasu w pracy i często wychodzi z domu, gdy dziecko jeszcze śpi, a wraca, kiedy już śpi - w najlepszym wypadku zdąży jeszcze dać buziaka na dobranoc. O tym jak dziecko spędziło dzień, jakie nowe umiejętności nabyło lub jaka przygoda je spotkała, dowiaduje się najczęściej z opowiadań żony.
W kontaktach bezpośrednich z dzieckiem ojcowie są często nieśmiali i nieporadni. Nie wiedzą, którą przeczytać dziecku książeczkę przed zaśnięciem, która zabawka jest bohaterem dnia, a do której maluch przytula się na dobranoc.
Wielu ojców ma świadomość tego, jak wiele cennych chwil z dzieckiem ich omija i ile radosnych momentów tracą. Stąd tak bardzo cenią sobie ciężko wygospodarowany czas, który mogą spędzić z dzieckiem.
Każdy tata powinien starać się wygospodarować tego czasu jak najwięcej – na wspólną rozmowę i zabawę z dzieckiem. Każdy maluch z niecierpliwością wygląda powrotu Taty do domu i nie może doczekać się soboty i niedzieli, kiedy to obiecana jest wspólna zabawa, wycieczka czy jakaś inna atrakcja.
Pamiętaj, że Twoje (Taty) kontakty z dzieckiem różnią się od jego kontaktów z Mamą. To zwykle Tata pokazuje dziecku świat, jego dobre i złe strony, uczy różnych sztuczek, pokazuje ciekawostki, czyta książeczki i opowiada różne historie - zupełnie inaczej niż Mama. Dzięki temu chwile te są tak wyczekiwane przez dziecko. Postaraj się więc go nie zawieść, choć często sam jesteś zmęczony.
Według badań, im wcześniej ojcowie nawiązują kontakt z dziećmi, tym więź ta jest trwalsza i silniejsza, a Ty Tato możesz stać się prawdziwym przyjacielem Twojego syna lub córki. Zaniedbanie kontaktów we wczesnym dzieciństwie skutkuje brakiem zrozumienia i dobrych relacji w przyszłości.
Zwykle w rodzinie następuje podział obowiązków: Mama wychowuje, Tata jest od zabawy. Tym bardziej, jeśli to Mama spędza z dzieckiem większość czasu w ciągu dnia. Należy jednak pamiętać, że stawianie dziecku wymagań na miarę jego możliwości, sprawia, że stajemy się dla niego autorytetem, a dzięki temu malec ma poczucie bezpieczeństwa. Poza tym ucząc dziecko reguł postępowania, możemy mieć pewność, że będzie ono pewniej i lepiej radzić sobie w różnych sytuacjach.
Zabawy z Tatą są zwykle dla dziecka miła odmianą - Tata jest w nich często bardziej kreatywny od Mamy. Każde dziecko będzie zachwycone, gdy Tata nagle stanie na czworakach i zacznie udawać psa, zbuduje ogromny kolorowy zamek z klocków, przeczyta bajkę, używając innego głosu dla każdego bohatera, pobawi się w berka, nauczy grać w piłkę.
A zatem: Znajdź siłę na udzielanie odpowiedzi na tysiące pytań Twojego dziecka typu: A co to? Dlaczego? Po co? Kiedy?
W jego oczach to Ty jesteś najmądrzejszy, najsilniejszy, najlepszy. To zwykle Tata wie rzeczy, których nie wie nikt inny, nawet Mama. Wykorzystaj to zaufanie dziecka i przekaż mu ważne, budujące silną więź rzeczy - raz stracone, trudno jest odzyskać.
Agnieszka Czerwińska
Tak dla Zdrowia