Jak aktywność fizyczna wpływa na rozwój dziecka?
„Znam zabawki, kosi-łapki
Bierki, berki, ciuciubabki
Jawor jaworowi ludzie
Stary niedźwiedź co się budzi
Jak się zbudzi to nas zje
- Każdy lubi inną grę!”
Któż z nas nie śpiewał tej piosenki Majki Jeżowskiej? Nie sposób było przy niej usiedzieć na miejscu, skoczna melodia od razu podrywała z miejsca, a tekst przypominał o wielu ciekawych zabawach. Pół dnia spędzało się na podwórku, a rodzice nie musieli zachęcać dzieci do wyjścia z domu. Czy i dziś, w dobie rozwoju technologii, bajek w 3D, dziecięcych komputerów, konsoli do gier, aktywność fizyczna na powietrzu ma jeszcze dla dzieci jakieś znaczenie?
Wiadomo, że to przede wszystkim na rodzicach spoczywa odpowiedzialność za wychowanie dziecka. Również za umiejętne zachęcanie do aktywnego wypoczynku, uprawiania sportu czy choćby przebywania na świeżym powietrzu. Sprawność fizyczna wpływa nie tylko na ogólny rozwój dziecka, ale jest także profilaktyką wielu chorób.
1. Sposób na nadwagę
Aktywność fizyczna jest idealnym rozwiązaniem walki z nadwagą u dzieci. Ze względu na ich młody wiek i ciągły rozwój, restrykcyjna dieta nie jest dobrym rozwiązaniem walki z nadwagą czy otyłością. Oczywiście należy ograniczyć tłuszcze i cukry proste (szczególnie ze słodyczy, fast foodów, chipsów itp.), ale to właśnie dzięki aktywności, dziecko może szybko wrócić do prawidłowej dla swojego wieku i wzrostu wagi. Należy pamiętać, iż problem z nadwagą, to również często problem z samoakceptacją.
2. Sposób na utrzymanie prawidłowej postawy
Kwestia wad postawy dotyczy coraz większej ilości dzieci, stając się problemem globalnym. Pierwszy tzw. okres krytyczny w rozwoju dziecka przypada na okres wczesnoszkolny (około 6-7 roku życia) i właśnie wtedy powstają lub ujawniają się pierwsze wady postawy. Drobne z nich, np. płaskostopie, kolana szpotawe czy koślawe możemy niwelować, regularnie ćwicząc z dzieckiem w domu. Poważniejsze wady, takie jak skolioza, często wymagają leczenia pod okiem ortopedy, a nierzadko nawet leczenia operacyjnego. Niekorygowane wady postawy, nie tylko pod względem estetycznym wpływają negatywnie na życie dziecka. Są również przyczyną zmniejszenia ogólnej kondycji organizmu, a także wpływają niekorzystnie na układ krążenia i oddechowy. W szybszym tempie mogą doprowadzić do zmian zwyrodnieniowych, np. bólów kręgosłupa.
3. Sposób na dobre samopoczucie
Ruch na świeżym powietrzu pozwala dotlenić organizm, dzięki czemu lepiej śpimy, przyswajamy wiedzę, poprawiamy koncentrację oraz motywację. Poprawia się nasze „zdrowie emocjonalne: „tzn. zdolność do rozpoznawania i wyrażania uczuć oraz umiejętność radzenia sobie ze stresem, napięciami psychicznymi, depresją i lękami”. Udowodniono, że dzieci aktywne fizycznie, lepiej radzą sobie z problemami, są pogodne i optymistycznie nastawione do świata. Lepiej radzą sobie również w dorosłym życiu, a także karierze zawodowej, gdyż dzięki uprawianiu sportu wykształciły w sobie cechy wytrwałości w dążeniu do celu, samodyscypliny czy systematyczności. Na podwórku czy na przyblokowym placu zabaw łatwiej też o nawiązanie dziecięcej przyjaźni, a wiadomo, że pozytywne relacje z innymi ludźmi korzystnie wpływają na stan zdrowia.
4. Korzyści z uprawiania sportu
Niewątpliwie korzyści z uprawiania sportu jest wiele. Jeśli tylko dziecko nie ma przeciwwskazań do uprawiania jakiejś dyscypliny sportu, warto już od najmłodszych lat zachęcać je do aktywności, w myśl powiedzenia, „czym Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”. Podobnie jest ze sportem. Jeśli nie zaszczepimy w dziecku czerpania przyjemności ze sportu, w dorosłym życiu również pozostanie ono bierne. Warto pokazywać im dobry przykład z własnej strony. Sport nie ma być przykrym obowiązkiem, ale przyjemnością i dobrą zabawą. Warto pokazać dziecku wiele możliwości, jakie niesie ze sobą aktywność fizyczna i pozwolić wybrać tę, która najbardziej mu odpowiada. Może to być jazda na rowerze, hulajnodze, wspinaczka, basen, skakanie na trampolinie czy bieganie. Warto również włączyć się do zabawy z dzieckiem. Pozwoli to pogłębić relacje między rodzicem a dzieckiem i przyczyni się do lepszego rozwoju psycho-ruchowego dziecka.
Jeśli Twoje dziecko jest aktywnym i szczęśliwym maluchem, zapraszamy do udziału w Plebiscycie na Najbardziej Aktywnego Malucha Wakacji 2012!
Na zdjęciu Nadia Gościńska z Wąbrzeźna, Najbardziej Aktywny Maluch Wakacji 2011!