Starzej się w zdrowiu! Ty i Twoje leki
Z okazji Waszego Święta, życzymy Wam, drogie Babcie, drodzy Dziadkowie, dobrego samopoczucia, kondycji i zdrowia. I choć z wiekiem częściej musimy zmagać się ze zdrowotnymi dolegliwościami i problemami wymagającymi stałego leczenia, pamiętajmy, że to od nas w dużej mierze zależy, jak będziemy je znosić.
Z upływem lat zażywamy coraz więcej leków. Wiedza na temat tego, jak je stosować i łączyć jest niezwykle istotna. Od wieku człowieka w dużej mierzy zależy, w jaki sposób lek wpływa na jego organizm. Bądźmy świadomi, że stosowanie większej ilości leków oraz zmiany spowodowane starzeniem się organizmu mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia szkodliwych dla zdrowia interakcji lekowych:
Interakcje lek - lek występują gdy dwa lub więcej leków wchodzi ze sobą w reakcje powodując niezamierzone działania. Skutkiem może być nieprawidłowe działanie leku lub wzmocnienie działania jednego z leków. Przykład: nie powinieneś zażywać aspiryny jeżeli stosujesz leki rozrzedzające krew, chyba że twój lekarz zaleci ci takie połączenie.
Interakcje lek - choroba występują gdy choroba, na którą cierpisz sprawia, iż dany lek jest dla ciebie potencjalnie niebezpieczny. Przykład: jeżeli masz nadciśnienie lub astmę niezamierzona reakcja może wystąpić w przypadku zastosowania leku zmniejszającego przekrwienie błony śluzowej nosa (leki na katar).
Interakcje lek - żywność występują gdy lek wchodzi w reakcje ze spożywanym jedzeniem lub napojami. W niektórych przypadkach żywność w przewodzie pokarmowym może wpływać na wchłanianie leku. Pewne leki mogą także wpływać na wchłanianie składników pokarmowych lub ich wykorzystanie przez organizm.
Interakcje lek - alkohol mogą nastąpić gdy lek, który przyjmujesz, reaguje z napojami alkoholowymi np. zmieszanie alkoholu z niektórymi lekami może wywołać uczucie zmęczenia i opóźnienie twoich reakcji.
Zapytaj o interakcje lekowe farmaceutę tak dla zdrowia lub skorzystaj ze skrzynki pocztowej tak dla zdrowia. Prześlij pytanie na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .
Im więcej wiemy na temat interakcji leków i częściej rozmawiamy na ich temat z farmaceutą, tym łatwiej unikniemy niechcianych problemów!
Nasze TAK dla WASZEGO zdrowia!
Zespół tak dla zdrowia.