Przedsiębiorcza młodzież nagrodzona
Podczas konferencji „Kreowanie świadomej przedsiębiorczości wśród młodych ludzi” podsumowującej „Konkurs na Najlepszy Biznes Plan" wręczono nagrody autorom najlepszych pomysłów na biznes. Rywalizowali ze sobą uczniowie szkół średnich z Bydgoszczy i Chełmży.
Młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych z Chełmży, Bydgoszczy i Swarzędza wzięli także udział w warsztatach z zakresu podstaw przedsiębiorczości „Młodzi na start” i odbyli staże zawodowe w firmach wybranych pod kątem predyspozycji zawodowych uczniów, określonych w czasie doradztwa zawodowego. Wszystko to w ramach projektu „Świadoma Przedsiębiorczość” realizowanego przez Izbę Przemysłowo-Handlową w Torunia i partnerów z Bydgoszczy i Poznania.
- Potrzebę realizacji tego projektu uświadomili nam przedsiębiorcy, członkowie Izby. W opinii środowiska biznesu istnieje rozdźwięk pomiędzy otoczeniem, w jakim funkcjonują szkoły, w szczególności te uczące zawodu a otoczeniem, w jakim funkcjonuje biznes – mówi Zygmunt Jaczkowski, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Toruniu. – Przedsiębiorcy uważają, że do pracy przychodzą absolwenci, którzy nie posiadają wymaganych na rynku pracy umiejętności i wiedzy.
Nauka przedsiębiorczości w szkole również nie zawsze spełnia oczekiwania uczniów, koncentrując się na aspektach teoretycznych, co w zderzeniu z rzeczywistością rynku budzi rozczarowanie. Uczniowie, zwłaszcza ci, którzy mają predyspozycje do bycia przedsiębiorcami, oczekują wsparcia ze strony praktyków, dla których biznes, warunki i zasady poruszania się na rynku, konkurencja nie stanowią tajemnic. W projekcie „Świadoma przedsiębiorczość” przewodnikami po świecie biznesu byli właśnie przedsiębiorcy. To oni wspomagali uczestników swoją wiedzą i doświadczeniem, umożliwiając uczniom i nauczycielom odbycie staży w firmach.
W „Konkursie na Najlepszy Biznes Plan" wzięło udział dziewięć 3-osobowych zespołów składających się z uczestników warsztatów „Młodzi na start”. Najlepszy okazał się pomysł Michała Wosia, Mateusza Paradowskiego i Oliwii Lewandowskiej z Bydgoszczy pt. „Całodobowy Parking Strzeżony”.
- Myślę że największą zaletą naszego biznes planu jest to, że założenia finansowe były bardzo realistyczne – mówi Michał Woś. – Wprowadziliśmy także pewne innowacje na naszym parkingu, na przykład usługę mycia samochodów. Zrealizowaliśmy nasz projekt w rzeczywistości i parking działa już trzy miesiące.
Drugie miejsce zajął projekt ”Restauracja „ZŁOTY WIDELEC”, a trzecie „MAP – biuro turystyczne”. Oba biznes plany zostały opracowane przez uczniów z Chełmży. Podczas konferencji mówiono także o sytuacji kobiet w biznesie, kreowaniu wizerunku i przedsiębiorczości w szkole.
Projekt realizowany jest w partnerstwie przez Izbę Przemysłowo-Handlową w Toruniu, Kujawsko-Pomorski Związek Pracodawców i Przedsiębiorców, Polską Izbę Gospodarczą Importerów, Eksporterów i Kooperacji, Powiat Toruński, Miasto Bydgoszcz i Powiat Poznański.