Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Prasówka

  • Powszechne szczepienia najmłodszych dzieci przeciw pneumokokom to najlepszy sposób zabezpieczenia maluchów przed ciężkimi powikłaniami, jakie wywołują te bakterie i zgonami z ich powodu. Dzięki temu lepiej chronione są też osoby starsze - przekonują eksperci.
  • Zdaniem ekspertów standardy okołoporodowe, wprowadzone w 2011 roku, wciąż nie obowiązują w polskich szpitalach. W pełnym zakresie nie wprowadziła ich żadna z monitorowanych przez Fundację Rodzić po Ludzku placówek na Mazowszu. Od kwietnia 2011 roku rodzące mogą w większym zakresie decydować o przebiegu porodu. Wybierając się do szpitala powinny zabrać ze sobą tzw. plan porodu, w którym określą swoje preferencje, m.in. w sprawie pozycji, w jakiej chcą rodzić lub procedur pozwalających na przyspieszenie narodzin. Jak się okazuje z wdrożeniem standardów wciąż jest problem.
  • Proteinową dietę Pierre'a Dukana stosowały już miliony ludzi na całym świecie. Tymczasem lekarze wskazują na szkodliwe skutki wyeliminowania z diety całych grup produktów. Dieta została opublikowana w 2000 r. Książki z poradami Dukana przetłumaczono na 14 języków i sprzedano w ponad 5 milionach egzemplarzy. Specjaliści przekonują jednak, że dieta Dukana może zwiększać ryzyko zachorowania na schorzenia układu krwionośnego oraz powodować nadciśnienie, cukrzycę, choroby wątroby, nerek i zaburzenia płodności - informuje Dziennik Gazeta Prawna.
  • Blisko dwa miesiące po wejściu na listy leków refundowanych, w hurtowniach i aptekach dopiero zaczynają pojawiać się dwa leki stosowane w leczeniu astmy: salmex i asaris. Są to tańsze odpowiedniki leku oryginalnego, które znalazły się w wykazach od 1 marca 2013 roku. Uczestnicy obrotu lekami informowali jednak, że były one przez dłuższy czas niedostępne dla pacjentów. Problemy z ich dostępnością są nadal odczuwalne.
  • Brak ośrodków kompleksowej terapii chorych na hemofilię, zbyt niska wycena ich leczenia szpitalnego czy brak profilaktyki wylewów u pacjentów po 18. roku życia - to niektóre problemy, z którymi borykają się polscy chorzy na hemofilię, oceniają eksperci.
  • Każdego roku w Polsce kilkanaście tysięcy nastolatek zostaje matkami, ponieważ mają utrudniony dostęp do skutecznej antykoncepcji - uważa Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Organizacja postuluje m.in. objęcie refundacją tabletek antykoncepcyjnych.
  • W ostatnich dwóch dekadach wzrosła liczba zgonów noworodków w pierwszym miesiącu życia, pomimo globalnego spadku śmiertelności niemowląt. Większość z nich to dzieci z Afryki subsaharyjskiej i Azji Płd.-Wsch. Z  36 proc. w 1990 r. do 43 proc. w 2011 r. wzrósł odsetek umieralności noworodków w stosunku do ogólnej śmiertelności niemowląt - zaznaczyła Geeta Rao Gupta, wicedyrektor wykonawcza z UNICEF.
 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Partnerzy
apteki_tdz.jpg
Wyszukaj artykuł