Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Tak dla Zdrowia partnerem akcji BEZPIECZNY FOTEL!

Wizyta w gabinecie ginekologicznym jest nierzadko tematem społecznego tabu. Jej intymny charakter powinnien wiązać się z komfortem pacjentki i zaufaniem do lekarza czy lekarki, ponieważ złe doświadczenia mogą trwale wzbudzić niechęć. Nawet najbardziej zażyłe relacje kobiet nie pozwalają na swobodne rozmowy na temat swoich doświadczeń z ginekologiami i ginekolożkami.

Dlatego też 13 lutego 2013 r. ruszyła kampania Grupy Edukatorów Seksualnych PONTON oraz Kampanii Przeciw Homofobii (KPH) – „Bezpieczny Fotel? Kampania na rzecz dobrej opieki ginekologicznej”.

Jej celem jest poznanie doświadczeń opinii i postaw dotyczących wizyty ginekologicznej, zwłaszcza pacjentek nastoletnich, z niepełnosprawnościami oraz osobami homoseksualnymi i transpłciowymi.

Zdobyte przez Grupę PONTON doświadczenia wskazują, że bardzo mała liczba lekarzy i lekarek jest odpowiednio przygotowana do nieoceniających, niestygmatyzujących rozmów z pacjentką. Gabinet ginekologiczny nie jest odpowiednim miejscem do komentowania wyborów życiowych. Lekarze i lekarki niestety często o tym zapominają, dlatego też tylko 19 proc. badanych powiedziało o swojej orientacji seksualnej – jak wynika z ubiegłorocznego raportu KPH. Niestety nie każda z nas zdaje sobie sprawę z praw jakie posiadamy będąc pacjentkami i wszelkie lekarskie „przewinienia” zachowujemy wyłącznie dla siebie nie mówiąc o tym nikomu.

Bez wątpienia przyczyn upatrywać możemy się w niedoskonałych programach nauczania przyszłych lekarzy i lekarek, które nie tylko nie zwracają uwagi na niezbędny obiektywizm, szczególnie w przypadku tej specjalności medycznej, ale także nie uwzględniają wiedzy na temat osób homoseksualnych i transpłciowych.

„Bezpieczny Fotel? Kampania na rzecz dobrej opieki ginekologicznej” ma charakter zarówno społeczny, jak i edukacyjnych. Zamieszczona na stronie www.przyjaznygin.pl ankieta przeznaczona jest dla wszystkich kobiet i dziewcząt od 12 roku życia, zarówno tych, które na wizytach ginekologicznych bywają regularnie, sporadycznie lub były tylko raz. Równie ważne są opinie tych dziewcząt, które u ginekologa/ginekolożki jeszcze nie były.  Każda odpowiedź jest o tyle cenna, że posłuży do stworzenia raportu opierającego się na opiniach i doświadczeniach kobiet i dziewcząt. Przyczyni się także do nakreślenia obecnej sytuacji w gabinetach ginekologicznyc, z czym kojarzony jest komfort w gabinecie ginekologicznym, a co wbudza niepokój.

Trzeba pamiętać, że życie i zdrowie jest w naszych rękach, ale głoszony światopogląd to kwestia indywidualnego wyboru i nikt nie ma prawa ingerować w tą dziedzinę, dlatego zachęcamy do podzielenia się swoją opinią.

 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Partnerzy
logo_baron_366x100.jpg
Wyszukaj artykuł