Wapń dobry dla kobiet
Najnowsze badania donoszą – popularny suplement diety, wapń, zmniejsza ryzyko gwałtownej śmierci. Jednak ucieszą się tylko kobiety, bo na mężczyzn tak wapń, niestety, nie działa.
Lekarze do tej pory raczej radzili, żeby nie przesadzać z wapniem. Podejrzewano, że minerał ten przyjmowany w nadmiarze niekorzystnie wpływa na pracę serca. Z drugiej strony, kobietom w okresie menopauzy zalecali regularne przyjmowanie wapnia, aby ograniczyć ryzyko osteoporozy, schorzenia osłabiającego kości. Wynika ono właśnie z braku wapnia, którego organizm nie jest w stanie sam wytworzyć.
Tymczasem, jak pokazały badania przeprowadzone przez kanadyjskich naukowców z Uniwersytetu McGill w Montrealu, minerał ten ma jeszcze jeden bardzo korzystny wpływ na człowieka. Okazuje się, że przyjmowanie wysokich dawek wapnia, do 1000 miligramów dziennie, skutkuje u kobiet obniżeniem ryzyka gwałtownej śmierci.
Według prof. Davida Goltzmana z Wydziału Medycyny, szefa zespołu badawczego, wysokie dawki wapnia usprawniają obieg krwi w organizmie. Prowadzi to głównie do zmniejszenia prawdopodobieństwa zgonu wskutek zawału serca bądź choroby miażdżycowej. Zdaniem badaczy, w takiej sytuacji ryzyko gwałtownej śmierci u kobiet, zmniejsza się statystycznie o 22 procent. Niestety badania te przeprowadzone z udziałem mężczyzn nie potwierdziły pozytywnego wpływu wapnia u panów.
Naukowcy jeszcze nie potrafią wyjaśnić, dlaczego tylko jedna płeć reaguje w ten sposób na minerał. Podkreślają również, że zalecana minimalna dawka wapnia to 700 miligramów i nie trzeba stosować mineralnych suplementów diety, aby zapewnić ją organizmowi. Wystarczy włączyć do swojej diety mleko, sery, jogurty i zielone, liściaste warzywa, takie jak brokuły, kapusta czy groszek. Od czasu do czasu, warto również sięgać po garść orzechów lub pestek słonecznika, również bogatych w wapń.