Pierwszy szczyt G8 na temat demencji
Wielka Brytania jednoczy świat w walce z demencją poprzez bycie gospodarzem pierwszego szczytu G8 poświęconego koordynacji działań i skutecznej odpowiedzi na wzrost przypadków otępienia.
Demencja jest jednym z największych globalnych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Obecnie dotyczy ponad 35 milionów ludzi na całym świecie. Liczba pacjentów jednak podwoi się już za 20 lat, w 2030 roku będzie ponad 65 mln chorych.
Premier David Cameron i minister zdrowia Jeremy Hunt chcą wykorzystać przewodnictwo w Wielkiej Brytanii na szczycie G8 2013, by prowadzić skoordynowane działania przeciwko chorobie, która szybko i globalnie staje się jedną z najsilniejszych presji na rodziny, opiekunów i systemy opieki zdrowotnej.
Szczyt ma na celu określenie i uzgodnienie nowego międzynarodowego podejścia do badań nad demencją, aby pomóc przełamać wewnętrzne bariery pomiędzy firmami, badaczami i lekarzami oraz ustalić nowy poziom współpracy potrzebnej do osiągnięcia wspólnych celów w wymiarze globalnym.
W 2012 roku Wielka Brytania zainicjowała szeroko zakrojony plan badań, opieki i zwiększania świadomości na temat demencji - Dementia Challenge. Większość krajów G8 również przyjęła podobnie ukierunkowane plany. Jednakże większość z tych prac i badań inwestycyjnych została przeprowadzona na poziomie krajowym. Eksperci uważają natomiast, że potrzebna jest międzynarodowa współpraca, by uzyskać znaczące postępy i lepsze wsparcie dla osób żyjących z demencją.
Źródło: www.choroby.senior.pl