Biała Sobota „Ocal Nogę” - podsumowanie
List Prezesa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej - dr hab. med. Wacława Kuczmika podsumowujący ogólnopolską Białą Sobotę "Ocal Nogę".
Szanowni Państwo,
Dziękując Państwu za wsparcie naszej akcji pragniemy podzielić się informacjami zebranymi z ośrodków biorących udział w Białej Sobocie "Ocal Nogę" organizowanej przez Polskie Towarzystwo Chirurgii Naczyniowej.
I tak ostatecznie w Białej Soboty “Ocal Nogę” wzięło udział 30 poradni/ośrodków naczyniowych, w których 120 specjalistów udzieliło bezpłatnych konsultacji 1800 pacjentom. Niemalże we wszystkich miejscach znacząco wydłużono czas przyjęć w stosunku do pierwotnych założeń. Przyczyną był napływ dużej liczby osób bez wcześniejszego ustalenia przyjęcia (rejestracje prowadzono przez 7 dni przed dniem konsultacji). Były poradnie, które dodatkowo dla chorych, którzy zgłosili się „w ostatniej chwili”, wyznaczyły inny dodatkowy dzień na bezpłatne konsultacje.
W ramach naszej akcji przyjęto 1800 chorych, z których u 1200 osób stwierdzono schorzenie naczyniowe, u 600 chorych stopień zaawansowania schorzeń był na tyle istotny, że zalecono dalsze leczenie pod kontrolą Poradni Specjalistycznej.
25 chorych skierowano do przyjecie w ramach ostrego dyżuru ze względu na konieczność wykonania pilnego zabiegu. Dalszych 27 chorych zakwalifikowano do pilnego do 14 dni zabiegu rewaskularyzacji kończyn w Oddziale Chirurgii Naczyniowej ze względu na absolutnie krytyczne niedokrwienie kończyny.
Jednocześnie chcę poinformować Państwa o próbach współpracy z NFZ w ramach naszej akcji polegającej na zgodzie na wypisywanie przyjmowanym ubezpieczonym chorym bezpłatnych recept. NFZ odmówił, zaś w Dolnośląski NFZ dość bezdusznie zasugerował wypisywanie pełnopłatnych recept. Stąd lekarze ograniczali się do wypisywania konsultacji sugerując w niej lekarzom rodzinnym jakie leki chory powinien zażywać.
Olbrzymia liczba osób zgłaszająca się do badania świadczy niewątpliwie o pewnej świadomości chorych, że warto zbadać stan swoich kończyn by uniknąć amputacji. Jednak z drugiej strony pokazuje jak wielka liczba osób autentycznie potrzebujących nie może znaleźć drogi do lekarza specjalisty i jak wielkie jest zapotrzebowanie na taki kontakt.
O naszej akcji i jej wynikach, oraz wnioskach z niej płynących postaramy się poinformować zarówno Prezesa NFZ, jak i Ministra Zdrowia.
Dziękuję Państwu za nagłośnienie naszej akcji oraz katastrofalnej sytuacji naszych chorych, którzy w oczekiwaniu na pomoc w często wielomiesięcznych kolejkach do Poradni czy/i Szpitala tracą nogę. Pragnę Państwa zapewnić, że Polskie Towarzystwo Chirurgii Naczyniowej nie zakończy na powyższej akcji swojej aktywności w próbie zmiany sytuacji chorych zagrożonych amputacją z powodu miażdżycy.
Z poważaniem,
dr hab. med. Wacław Kuczmik
Prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej
www.ptchn.pl