Polska służba zdrowia coraz bardziej zinformatyzowana
Od początku 2012 roku w Polsce obowiązuje Ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia. W odpowiedzi na tę ustawę powstał Krajowy Rejestr Nowotworów, którego celem jest zgromadzenie w systemie danych oraz bazy wiedzy na temat schorzeń onkologicznych.
Wykonawcą systemu KRN jest firma CompuGroup Medical Polska, projekt w 85% sfinansowano ze środków unijnych. Krajowy Rejestr Nowotworów uzyskał przychylność Narodowego Funduszu Zdrowia.
KRN to nowoczesny system do gromadzenia danych oraz materiałów edukacyjnych na temat schorzeń onkologicznych. Zmodyfikowany i unowocześniony system rejestracji nowotworów pozwala na dostarczanie pewnej i pełnej wiedzy oraz tworzenie przydatnych w profilaktyce i leczeniu statystyk. Głównymi korzyściami z wprowadzenia systemu jest uzyskanie spójnych i kompletnych danych o zachorowaniach na nowotwory złośliwe w Polsce, gromadzenie danych o każdym nowym przypadku nowotworu oraz informacji na temat kontynuacji leczenia przypadków odnotowanych wcześniej. KRN umożliwia płynną wymianę wiedzy w trybie on-line oraz zapewnia dostęp do analiz, raportów i statystyk dla analityków, statystyków i lekarzy.
Rejestr to rozwiązanie, które uporządkowało dane dotyczące chorób nowotworowych. System wyeliminował rozbieżności wynikające z rozproszenia danych oraz zapewnił analitykom statystykom i lekarzom dostęp do wspólnych baz słownikowych, analiz, raportów i statystyk.
Po chorobach układu krążenia nowotwory to druga przyczyna zgonów Polaków. Najczęściej z braku działań profilaktycznych wielu chorym zbyt późno stawia się trafną diagnozę, Wprowadzenie systemu, który zawiera kompleksowe dane, przełoży się na optymalne zaplanowanie działań profilaktycznych oraz poprawę jakości leczenia.
Krajowy Rejestr Nowotworów jest dostępny pod adresem http://onkologia.org.pl.