Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Już wkrótce recepta do realizacji w aptece przesyłana SMS-em?

Od 1 sierpnia 2016 roku w Polsce ma wejść w życie obowiązek korzystania wyłącznie z elektronicznej recepty. Pacjenci będą mogli tworzyć internetowe konta, a także częściowo realizować recepty.

Do wdrożenia platformy Centrum Systemów Informatycznych Ochrony Zdrowia przygotowuje się od lat. - W 2012 roku zrealizowaliśmy platformę rejestrową, dopełnieniem tego jest platforma P1, która ma udostępnić szereg usług elektronicznych, jak e-recepta, elektroniczne skierowanie, zlecenie, zdarzenia medyczne czy internetowe konto pacjenta - wymienia Paweł Pierzchała, zastępca kierownika projektu.

Podczas spotkania na temat projektu (Warszawa, 26 lutego br.), pracownicy Centrum przedstawili nadchodzący harmonogram wydarzeń. Zgodnie z planem, od 1 sierpnia 2016 roku miałoby obowiązywać wystawianie recept jedynie w postaci elektronicznej, z wyjątkiem recept refundowanych "pro auctore" i "pro familiae"; recept transgranicznych oraz dla osób o nieustalonej tożsamości, a także przy braku dostępu do platformy.

 

Forma elektroniczna będzie jedyną prawidłową dla wystawiania zleceń od 1 marca 2017 roku, zaś dla dokumentacji medycznej indywidualnej od 1 sierpnia 2017 roku.

CSIOZ przedstawił, jak w praktyce może wyglądać realizacja recepty za dwa lata. W trakcie wizyty lekarz przepisuje pacjentowi leki. Po wprowadzeniu danych do systemu, może od razu zweryfikować uprawnienia chorego np. do refundacji. Podczas wystawiania recepty system poinformuje lekarza o ewentualnych przeciwwskazaniach zażywania danego leku w związku ze stosowaniem innych produktów, możliwe jest też skorzystanie z modułu zawierającego propozycje zamienników leków. Następnie system P1 nadaje recepcie numerację w postaci kodu recepty oraz uzupełnia informację na temat lekarza i pacjenta.

Chory będzie mógł zrealizować receptę na kilka sposobów. Jeśli zdecyduje się utworzyć Internetowe Konto Pacjenta (IKP), otrzyma na e-mail lub SMS-em kod, który jest ścieżką dostępu do e-recepty. Może też otrzymać ten kod od lekarza wystawiającego receptę. Podając w aptece numer PESEL, wystarczą 4 cyfry kodu (tzw. krótki klucz), by odebrać leki. Jeśli nie posłuży się numerem PESEL, musi podać cały kod (tzw. długi klucz).

Biorąc pod uwagę, że gros pacjentów to osoby starsze, mogące mieć problemy z nowymi zdobyczami techniki, przyjęto również rozwiązanie, iż na żądanie pacjenta lekarz będzie mógł wydrukować informację o wystawionych elektronicznie receptach, zawierających podstawowe dane: dla kogo recepta jest wystawiona, przepisane leki, dawkowanie wraz z kodem recepty.

Zapowiadana rewolucja informatyczna wzbudza jednak pewne obawy…

Więcej na: www.rynekzdrowia.pl

 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Partnerzy
gam_366x100.jpg
Wyszukaj artykuł