Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Wirtualne recepty dla Pacjentów - testy jeszcze w tym roku

Jak podaje dziennik „Rzeczpospolita” od 2016 r. lekarze mają wystawiać tylko elektroniczne dokumenty. Leki będzie można kupować etapami.

Ministerstwo Zdrowia dąży do tego, by od połowy 2016 r. obowiązywały nowe zasady realizacji recept. Lekarze mają zacząć wystawiać dokumenty wyłącznie elektronicznie.

Jeszcze w tym roku gotowe do uruchomienia będą niektóre elementy systemu elektronicznej informacji medycznej, tj. Internetowe Konto Pacjenta i e-zlecenie.

O stopniu zaawansowania prac nad wdrożeniem projektu elektronicznej platformy informacji, tzw. P1, poinformował dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia Marcin Kędzierski na spotkaniu prasowym.

W ramach projektu P1 uruchomiona ma zostać e-recepta, e-skierowanie, e-zlecenie na zaopatrzenie, portal internetowy e-zdrowie i Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

Zastępca kierownika projektu P1 Paweł Pierzchała zaznaczył, że to, kiedy faktycznie elektroniczna platforma zostanie uruchomiona, zależy od tego, w jakim tempie będą przebiegać związane z tym prace legislacyjne.

Zapewnił, że dla osób, które nie mają telefonów i IKP nic się nie zmieni. Zostanie dla nich przygotowany wydruk informacyjny, który będzie bardzo podobny do dzisiejszej recepty – znajdą się na nim podstawowe informacje o lekach i dawkowaniu oraz kod kreskowy, z którym Pacjent uda się do apteki.

E-receptę będzie można w aptece zrealizować częściowo, co obecnie nie jest możliwe. Oznacza to, że każdy lek będzie można wykupić w innej aptece.

W Polsce z Internetu korzysta 17 proc. osób powyżej 60. roku życia. Według prognoz Eurostatu odsetek ten będzie się jednak zwiększał - w 2020 r. ma to być 25 proc.

Wiceminister zdrowia, Sławomir Neuman, zapowiedział, że testy e-recept rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Więcej w serwisie:

 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Partnerzy
sln_366x100.jpg
Wyszukaj artykuł