Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Toruńska służba zdrowia uczy się o HIV

W Toruniu ruszył program edukacyjny skierowany do pracowników ZOZ-ów, którzy często mają pierwszy kontakt z osobami żyjącymi z wirusem HIV.

5 czerwca, w Wojewódzkim Ośrodku Terapii Uzależnień i Współuzależnienia przy ulicy Szosa Bydgoska 1 w Toruniu, odbyło się szkolenie pracowników ZOZ-ów, którego celem było zwiększenie dostępności do testowania w kierunku HIV oraz poprawa jakości opieki zdrowotnej dla osób narażonych na zakażenie wirusem. Problem jest poważny. Co roku w kujawsko-pomorskim wirusem zakaża się po kilkadziesiąt osób. Z danych NIZP PZH wynika, że w 2012 r. w województwie wykryto 24 nowe zakażenia. W roku 2013 r. - 35. Środki na realizację szkolenia, organizowanego przez Stowarzyszenie Wolontariuszy RAZEM, pochodzą z grantu otrzymanego w konkursie Pozytywnie Otwarci, sfinansowanego przez Gilead Sciences.

Podczas zajęć omówione zostały m.in. medyczne aspekty zakażenia HIV/AIDS, procedury diagnostyczne HIV obowiązujące w Polsce, a także oferta pomocowa dostępna w kujawsko-pomorskim dla osób zakażonych HIV i ich rodzin. W dziesięciogodzinnym szkoleniu udział wzięło 15 osób - między innymi lekarze i pielęgniarki. Łącznie programem szkoleniowym objętych zostanie 30 osób, gdyż identyczne spotkanie odbędzie się również w Bydgoszczy. Zajęcia połączone z warsztatami poprowadzili m.in. dr n. med. Anita Olczak - lekarz z Kliniki Chorób Zakaźnych z Bydgoszczy, gdzie leczone są osoby zakażone HIV, Andrzej Olczyk – koordynator  PKD w Toruniu i Bydgoszczy oraz Ewa Siwińska - przedstawiciel Stowarzyszenia Wolontariuszy RAZEM. W spotkaniu uczestniczyła także osoba zakażona HIV. Wszyscy prowadzący posiadają niezbędne kwalifikacje potwierdzone przez Krajowe Centrum ds. AIDS oraz wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami seropozytywnymi.

„Pracownicy służby zdrowia, których szkolimy, często jako pierwsi mają kontakt z osobami podejmującymi ryzykowne zachowania seksualne i kwalifikującymi się do wykonaniu testu, a także z osobami, które dopiero co dowiedziały się o swoim zakażeniu. Jedni i drudzy potrzebują wsparcia, a także wielu ważnych informacji, np. jak zmieni się ich życie po wykryciu zakażenia, dokąd mają się udać na leczenie, gdzie i na jaką pomoc mogą liczyć. Program szkoleń został tak skonstruowany, aby dać uczestnikom wiedzę, która pozwoli im w sposób rzetelny i profesjonalny odpowiedzieć właśnie na takie potrzeby. Efektem szkolenia jest poprawa jakości i dostępności do diagnostyki zakażeń HIV w kujawsko-pomorskim. W dalszej perspektywie jego beneficjentami będą wszystkie osoby wykonujące test na HIV w naszym województwie”  – poinformował Andrzej Olczyk ze Stowarzyszenia Wolontariuszy RAZEM.

„W Polsce, dzięki staraniom Krajowego Centrum ds. AIDS, leczenie HIV jest bezpłatne, a nowoczesne terapie pozwalają normalnie żyć do późnej starości. Istotne jest jednak, aby odpowiednio szybko zdiagnozować chorobę, a następnie poddać się leczeniu. Dlatego pracownicy ZOZ-ów, którzy jako pierwsi kontaktują się z zarażonymi Pacjentami, mają tak duży wpływ na zmianę sytuacji epidemiologicznej. Mam nadzieję, że szkolenia organizowane w województwie kujawsko-pomorskim pomogą im jeszcze skuteczniej mierzyć się z epidemią HIV - powiedział Michał Kaźmierski, dyrektor generalny firmy Gilead Sciences Poland, która w latach 2011 – 2013, jako partner konkursu Pozytywnie Otwarci, przeznaczyła łącznie już ponad pół miliona złotych na granty dla instytucji działających w obszarze HIV/AIDS.

„Na szkoleniach prowadzonych przez Stowarzyszenie Wolontariuszy RAZEM skorzystają wszyscy. Osoby zakażone, ludzie zgłaszający się na testy i sami pracownicy służby zdrowia, którzy odgrywają potężną rolę w budowaniu świadomego i bezpiecznego społeczeństwa. Dlatego cieszę się i jestem dumny, że dzięki naszemu konkursowi już po raz drugi mogliśmy przeprowadzić tego typu zajęcia” - Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

***

Celem Programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu Pozytywnie Otwarci organizowany jest Konkurs dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji, aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m. st. Warszawy, Wojewoda Mazowiecki, Krajowe Centrum ds. AIDS, Służba Zdrowia, Wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences. Za program Pozytywnie Otwarci przedstawiciele Gilead Sciences otrzymali prestiżowe wyróżnienie – Czerwoną kokardkę.

 

Dodatkowych informacji udziela:

Daria Bojkowska

Biuro Organizacyjne Pozytywnie Otwarci

Tel.: +48 502 213 047

E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Partnerzy
optyk21_240_160.jpg
Wyszukaj artykuł