Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

O diagnostyce i leczeniu chorób trzustki pod szczytami Tatr

W Zakopanem spotkało się blisko 200 specjalistów z kraju i ze świata zajmujących się diagnostyką i leczeniem schorzeń trzustki.  Zaproszeni przez organizatorów V Międzynarodowych Dni Trzustkowych chirurdzy, gastroenterolodzy i radiolodzy podjęli wyzwanie zmierzenia się z trudnymi zagadnieniami diagnostyki i leczenia raka trzustki, guzów neuroendokrynnych i innych rzadkich patologii tego narządu.

Grono wyśmienitych prelegentów obecnych podczas spotkania, jak również patronaty Towarzystwa Chirurgów Polskich oraz Polskiego Towarzystwa Chirurgii Robotowej nadały spotkaniu najwyższą rangę.

W Zakopanem obecni byli  m.in.: profesor Domenico Borzomati z Rzymu, profesor Christiane Bruns z Niemiec;, profesor Thilo Hackert z Uniwersytetu w Heidelbergu, profesor Hein G. Gooszen z Holandii, jak również profesor Agnieszka Witkiewicz, na co dzień pracująca w amerykańskim ośrodku UT Southwestern Translational Research Center.

- W ciągu ostatnich 10 lat wiele zmieniło się w leczeniu chorób trzustki. Nowe narzędzia zaprezentowane podczas sympozjum  (laparoskopia, robot i nanoknife) pozwalają z optymizmem spojrzeć na leczenie operacyjne oraz na paliatywne działania, które znacząco poprawiają komfort życia naszych pacjentów. Takie spotkania, jak to w Zakopanem, mają istotne znaczenie. Pozwalają na wymianę wiedzy i doświadczeń między specjalistami, co wpływa bezpośrednio na poziom leczenia oferowanego polskim Pacjentom – podkreśla prof. Paweł Lampe, przewodniczący Komitetu Naukowego Dni Trzustkowych w Zakopanem.

 

W tym roku współorganizatorem Dni Trzustkowych, obok Katedry i Kliniki Chirurgii Przewodu Pokarmowego oraz Polskiego Klubu Trzustkowego,  była powstała niedawno Sekcja  Chirurgii Trzustki Towarzystwa Chirurgów Polskich.

 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Partnerzy
sln_366x100.jpg
Wyszukaj artykuł