Projekt „Zwyczajnie Aktywni” szansą dla Pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi
Choroba przewlekła często wyklucza człowieka z życia zawodowego, społecznego i znacząco wpływa na jego jakość. Dzięki takim inicjatywom jak projekt „Zwyczajnie Aktywni”, wiele osób dotkniętych schorzeniami autoimmunologicznymi może liczyć na wsparcie w aktywizacji zawodowej.
„Zwyczajnie Aktywni” to inicjatywa skierowana do organizacji pacjentów dotkniętych autoimmunologicznymi schorzeniami. Przedsięwzięcie ma na celu wspieranie osób, które mimo choroby, chcą realizować się zawodowo i aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym.
W ramach projektu „Zwyczajnie Aktywni” organizowany jest konkurs o tej samej nazwie, przygotowany z myślą o pacjentach i organizacjach działających na rzecz pacjentów. Najlepsze pomysły na aktywizację zawodową przewlekle chorych, otrzymają grant na ich realizację. Projekty można zgłaszać do 1 września 2014 roku w Biurze Konkursu, przy ul. Paryskiej 23a w Warszawie oraz drogą mailową – Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .
Monika Kotlarz-Koza, z Fundacji „Tam, mam łuszczycę”, której projekt „Biuro zmiany pracy” znalazł się wśród zwycięzców I edycji Konkursu mówi: To co dla nas bardzo ważne, to fakt, że konkurs, w odróżnieniu od podobnych inicjatyw, pozwala aplikować także małym podmiotom, dzięki czemu nawet one mogą realizować projekty dla swoich podopiecznych. Nasze przedsięwzięcie „Biuro zmiany pracy” wymaga wiele wysiłku i cierpliwości – docieramy do chorych na łuszczycę, podjęliśmy współpracę z Urzędem Miasta Lublin, a także rozmawiamy z pracodawcami. Pierwsze efekty już są widoczne. Zbliża się następne edycja <<Zwyczajnie Aktywnych>> – my oczywiście zamierzamy ponownie starać się o grant.
Chorzy są częścią ekosystemu opieki zdrowotnej, często są zaniedbywani i traktowani jako grupa generująca wysokie koszty. Tymczasem odpowiednie podejście do choroby i skuteczne leczenie mogą przynieść pozytywne rezultaty dla wielu stron. Dla tych pacjentów, którzy nie chcą rezygnować z życia zawodowego istotna jest diagnostyka i odpowiednie zarządzanie chorobą ściśle powiązane ze skutecznym leczeniem. Nie bez znaczenia jest także wsparcie ze strony instytucji i programów takich jak m.in. projekt „Zwyczajnie Aktywni”.
Organizatorami przedsięwzięcia są instytucje od lat działające na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem: Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Fundacja Urszuli Jaworskiej, Polskie Amazonki Ruch Społeczny oraz firma AbbVie Polska, która ufundowała granty dla zwycięzców.
Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie www.zwyczajnieaktywni.pl
II edycja „Zwyczajnie Aktywnych” została objęta Honorowym Patronatem przez: Ministra Pracy i Polityki Społecznej, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Głównego Inspektora Pracy.