Jest szansa na pokonanie epidemii HCV
Eksperci są zgodni - jeśli dziś zwiększymy nakłady na leczenie HCV, możemy pokonać epidemię w Polsce. Pojawiły się leki, które pozwalają wyleczyć wirusowe zapalenie wątroby w ciągu kilkunastu tygodni, bez skutków ubocznych nieodłącznie związanych ze stosowanym dotychczas w terapii WZW interferonem.
Skuteczność najnowszych leków wynosi prawie 100%. Jeśli zostaną objęte refundacją będzie z nich mogła skorzystać przeważająca większość Pacjentów. Zwiększenie nakładów na leczenie HCV dziś, oznacza pozbycie się w Polsce problemu HCV już 2030 roku. Jak zapewnia prof. dr hab. Robert Flisiak, Prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego: „Dzięki nowoczesnym terapiom wywołane przez wirusa HCV przewlekłe zapalenie wątroby typu C będzie pierwszą w historii medycyny chorobą przewlekłą, którą można całkowicie wyleczyć u prawie wszystkich chorych”.
Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirus HCV – Hepatitis C Virus, który mnoży się w komórkach wątroby, wywołując stan zapalny i uszkodzenie narządu.
Wirusowe zapalenie wątroby typu C określane jest często cichą chorobą, gdyż wielu zakażonych latami nie ma widocznych jej objawów. Zaledwie jedna trzecia odczuwa jakiekolwiek dolegliwości. Często chorzy dowiadują się o swojej chorobie przypadkiem
W Polsce zakażenie tym wirusem rozpoznano u 750 tys. osób (dla porównania, liczbę zarażonych HIV szacuje się na 30 tys.). Epidemiolodzy ostrzegają, że to zaledwie wierzchołek góry lodowej, bo co roku przybywa 2,5 tys. nowych chorych. Według danych Państwowego Zakładu Higieny i Instytutu Hematologii i Transfuzjologii, zebranych na zlecenie WHO, szacuje się, że zakażona jest 1/4 Polaków. Tymczasem wczesne rozpoznanie zakażeniem wirusa HCV daje możliwość całkowitego wyleczenia.
Jakie badania wykazują, że jesteśmy zakażeni HCV?
Podstawowym są tzw. próby wątrobowe, czyli określenie aktywności we krwi transaminaz ALT i AST (enzymy wytwarzane przez wątrobę). Krew do badania pobiera się z żyły w zgięciu łokciowym. Wynik podwyższony świadczy o stanie zapalnym wątroby i jest podstawą do dalszych analiz. Badanie można wykonać w każdym laboratorium, na zlecenie lekarza pierwszego kontaktu. Do rozpoznania konieczne jest też badanie krwi na obecność przeciwciał anty-HCV. Ale wynik dodatni nie oznacza jeszcze choroby. Może świadczyć o tym, że byliśmy zakażeni, ale organizm pokonał wirusa i jesteśmy tylko nosicielem. Dopiero dodatkowe badanie materiału genetycznego wirusa – RNA HCV we krwi potwierdzą toczący się proces chorobowy oraz pozwolą oznaczyć genotyp, czyli jego odmianę.
Istnieje 6 podstawowych genotypów oznaczonych numerami od 1 do 6. Identyfikacja genotypu jest ważna, ponieważ niektóre odmiany poddają się leczeniu łatwiej niż inne. Szczegółowe badanie może zlecić lekarz pierwszego kontaktu, ale wówczas trzeba za nie zapłacić 35–40 zł. Jednak przy podejrzeniu zakażenia wystawia on skierowanie do poradni chorób zakaźnych (są w większych miastach), gdzie badanie wykonywane jest bezpłatnie.
Źródło: www.rynekzdrowia.pl