„Rak wolny od bólu”
Koalicja na Rzecz Walki z Bólem i Fundacja Wygrajmy Zdrowie prowadzi ogólnopolską kampanię społeczną pod hasłem „Rak wolny od bólu” walcząc z powszechnie funkcjonującymi stereotypami: „Rak musi boleć”, „Trzeba się przyzwyczaić do bólu”, „Leki opioidowe to narkotyki”.
W inicjatywę zaangażował się prof. Jerzy Stuhr - społeczny ambasador kampanii. Pragnie on podzielić się swoim doświadczeniem w walce z chorobą nowotworową, promując ideę praw pacjenta do życia bez bólu, niezależnie od etapu choroby.
Akcja bezpłatnych konsultacji ze specjalistą leczenia bólu
W ramach kampanii odbywają się bezpłatne konsultacje dla pacjentów onkologicznych w zakresie leczenia bólu. Akcja nosi tytuł „Soboty wolne od bólu” i jest przeprowadzana w poradniach leczenia bólu, hospicjach oraz szpitalach w kilku miastach Polski. Pacjenci uzyskali już poradę w Warszawie Częstochowie i Krakowie. Kolejne konsultacje odbędą się we Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Opolu i Gliwicach. O terminie i miejscu konsultacji można przeczytać na stronie internetowej www.rakwolnyodbolu.pl. Jest prowadzony dyżur telefoniczny pod nr tel.: 572 848 055 (informacja o bezpłatnych konsultacjach i rejestracja pacjentów onkologicznych na konsultacje). W placówkach POZ i Szpitalach zostaną zamieszczone plakaty o miejscu i terminie konsultacji.
Ból jest chorobą samą w sobie i powinien być leczony równie intensywnie jak sam nowotwór. Akcja „Soboty wolne od bólu” ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem leczenia pacjentów z chorobą nowotworową oraz zachęcenie do zgłaszania się do lekarza specjalisty celem przeprowadzenia diagnostyki oraz ustalenie dalszego postępowania terapeutycznego. Zadaniem kampanii jest poprawa jakości życia pacjentów z przewlekłym bólem nowotworowym. Organizując akcję chcemy informować pacjentów onkologicznych, że mają prawo do leczenia bólu i jak najlepszej możliwej jakość życia. Chcemy wpłynąć na poprawę jakości leczenia bólu nowotworowego w Polsce. W działania zaangażowały się media ogólnopolskie i lokalne, popularyzując ideę życia bez bólu. Wsparcia udzielili Wojewodowie miast, w których organizowane są bezpłatne konsultacje ze specjalistami leczenia bólu.
Uczestnicy Kampanii apelują o prawo pacjenta do leczenia bólu i nowoczesne terapie przeciwbólowe. Wiodącą rolę w terapii bólu o średnim i dużym stopniu nasilenia odgrywają opioidy, które stosowane zgodnie z zaleceniami WHO, pozwalają na skuteczne złagodzenie bólu. Leki opioidowe są w Polsce wciąż rzadko stosowane pomimo, że przyjmowane zgodnie ze wskazaniem, nie uzależniają i są bezpieczne dla chorego. Kampania chce pokazać jak skutecznie można leczyć ból, stosując standardy europejskie. Działania są komunikowana w prasie, radiu, mediach społecznościowych (strona internetowa dedykowana kampanii zawierająca kompendium wiedzy o leczeniu bólu, z możliwością zadania pytań ekspertowi poprzez stronę internetową www.rakwolnyodbolu.pl, profil facebook.com/rakwolnyodbolu).