Polacy nie dbają o zęby jak należy - alarmują naukowcy
94 proc. Polaków uważa, że zjedzenie jabłka zastępuje umycie zębów - wykazało ostatnie badanie. Zdaniem specjalistów potwierdza ono małą wiedzę naszego społeczeństwa na temat higieny jamy ustnej.
Badanie zrealizowane na próbie ogólnopolskiej 1 079 osób w ostatnim kwartale 2014 r. na zlecenie jednego z producentów past do zębów i innych produktów do higieny jamy ustnej wykazało również, że jedna czwarta Polaków szczotkuje zęby zaledwie raz dziennie.
Tymczasem eksperci zalecają, by robić to co najmniej dwa razy na dzień - rano i wieczorem - przez 2-3 minuty, by skrócić czas oddziaływania na nasze zęby kwasów, które powstają z rozłożenia resztek pokarmu przez bakterie z płytki nazębnej. Najbardziej niebezpieczne dla zębów jest podjadanie między posiłkami słodyczy, ale także picie napojów bogatych w cukry, które są przez bakterie szybko przekształcane w kwasy powodujące erozję szkliwa.
O niskim stanie wiedzy Polaków na temat higieny jamy ustnej może też świadczyć fakt, że w najnowszym badaniu ponad 90 proc. ankietowanych osób uznało za nieprawdziwe stwierdzenie, iż fluor - obecny w pastach do zębów i wielu innych produktach do higieny jamy ustnej - wzmacnia szkliwo zębów.
World Dental Federation podkreśla, że skuteczność past z fluorem w zapobieganiu próchnicy została potwierdzona w ponad 100 badaniach klinicznych prowadzonych wśród dzieci i dorosłych od lat 50. XX wieku. Nadmiar fluoru w organizmie jest toksyczny. Mieszkańcy rejonów, w których stężenie tego pierwiastka w wodzie pitnej jest przekroczone są narażeni na fluorozę, chorobę objawiająca się uszkodzeniami tkanek twardych, w tym szkliwa zębów. Jej najbardziej charakterystycznym objawem są białe plamy na zębach. Fluoroza jest najgroźniejsza dla dzieci i młodzieży. Trwające osiem lat badania wykazały, że dzięki stosowaniu past z argininą można w istotny sposób (o 50 proc.) zredukować obecność wczesnych zmian próchnicowych, jak również nowych ubytków (o 20 proc.).
Z badania Instytut Nielsena przeprowadzonych w 2014 r. wynika, że w ostatnich latach spada w Polsce zużycie pasty do zębów na jednego mieszkańca. W rezultacie próchnica zębów jest bardzo rozpowszechniona w naszym społeczeństwie. Badania pt. "Monitoring Zdrowia Jamy Ustnej", przeprowadzone na zlecenie Ministerstwa Zdrowia w latach 2010-2012 wykazały, że występuje ona u ponad 79 proc. polskich dzieci w wieku 12 lat, u ponad 96 proc. 18-latków i u niemal wszystkich dorosłych (99,9 proc.) w wieku 35-44 lata, u których stwierdza się ją przeciętnie w 17 zębach.