Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Szczepionka przeciw grypie o 30% zmniejsza ryzyko powikłań u osób chorych na serce

Epidemiczne okresy grypy często prowadzą do wzrostu występowania poważnych powikłań sercowo-naczyniowych, m.in. zawałów serca lub nawet zgonów kardiologicznych. U osób cierpiących na chorobę wieńcową, które poddały się szczepieniom przeciw grypie, ryzyko wystąpienia poważnych powikłań kardiologicznych zmniejsza się aż o 30%, w porównaniu do osób nieszczepionych.

Grypa jest niebezpieczną, ogólnoustrojową chorobą, która w łatwy sposób rozprzestrzenia się za pomocą wirusów. Jedną z grup pacjentów, która jest szczególnie narażona na poważne w skutkach powikłania pogrypowe, są osoby zmagające się z chorobami układu krążenia. Okazuje się, że aż ok. ¼ zawałów serca poprzedzona jest ostrą infekcją układu oddechowego.

Dlatego, w okresie zwiększonej zachorowalności na grypę, o swoje zdrowie szczególnie powinny zadbać osoby z przewlekłą niewydolnością serca czy leczące się na chorobę wieńcową. Ostry przebieg infekcji wraz z występującą wysoką temperaturą, tachykardią czy odwodnieniem, może doprowadzić do nagłego pogorszenia się stanu zdrowia chorego. Ponadto, w przypadku niedokrwiennej choroby serca, może dojść do destabilizacji blaszki miażdżycowej i wystąpienia tzw. ostrych zespołów wieńcowych, ograniczających przepływ krwi w tętnicach. W efekcie, może nastąpić śmierć chorego. Okazuje się jednak, że poddanie się jednorazowemu szczepieniu przeciw grypie, aż o 30% zmniejsza ryzyko wystąpienia ostrych powikłań, hospitalizacji czy zgonu z powodu choroby wieńcowej. Jednocześnie, szczepienia aż w 67% redukują ryzyko zawału oraz minimalizują ryzyko udaru mózgu o 55% wśród osób leczonych wcześniej z powodu chorób układu krążenia.

Powikłania pogrypowe, związane z układem krążenia mogą wystąpić również u osób młodych, które dotychczas nie zmagały się z chorobami układu krążenia. W przypadku ostrej infekcji, zaledwie w przeciągu kilku dni może dojść do trwałego uszkodzenia serca, jego ostrej niewydolności oraz tamponady.

„Grypa jest niebezpieczną chorobą, która może prowadzić do groźnych powikłań, a w efekcie nawet do stanu bezpośredniego zagrożenia życia. Z tego powodu, nie można jej lekceważyć. Istotne jest podejmowanie działań profilaktycznych, szczególnie wśród grup najbardziej narażonych na występowanie powikłań, czyli m.in. wśród osób leczących się na choroby układu krążenia. Ważne jest wzmacnianie odporności oraz szybkie wyleczenie, gdy już dojdzie do infekcji, w czym może pomóc szczepionka przeciw grypie. Jak wynika ze statystyk, szczepienia zmniejszają również ryzyko zgonu i to aż o 75%” – powiedział prof. nadzw. IK, dr hab. n. med. Andrzej Ciszewski z Oddziału Kardiologii Inwazyjnej Instytutu Kardiologii w Warszawie.

Aby zapobiec groźnym i śmiertelnym powikłaniom zdrowotnym, ważne jest szybkie rozpoznanie choroby oraz zastosowanie odpowiedniego leczenia lekami przeciwwirusowymi. Jak podkreślają eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, szczepienia to realna korzyść dla pacjenta z chorobami układu sercowo-naczyniowego.

 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Partnerzy
sp_klanad.jpg
Wyszukaj artykuł