Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Kobieca strona HIV

Co trzecia osoba żyjąca z HIV w Polsce to kobieta. Co roku blisko 200 dowiaduje się, że są zakażone. Życie z HIV traktują przede wszystkim jako odpowiedzialność za innych. 1000 rozmów z kobietami żyjącymi z HIV pozwoliło opracować program wsparcia, który jest odpowiedzią na ich szczególne potrzeby. Rekrutacja właśnie ruszyła.

Warszawa, 8 marca 2016 r. – Stołeczna Fundacja Edukacji Społecznej rozpoczęła nabór do całorocznego programu edukacyjnego „Kobieta w terapii ARV”. Projekt skierowany jest do pań zmagających się z zakażeniem HIV, ze szczególnym uwzględnieniem młodych mam, które po okresie ciąży przerywają terapię ARV. Dzięki warsztatom i indywidualnym spotkaniom z zespołem ekspertów uczestniczki otrzymają pełne wsparcie informacyjne oraz emocjonalne. Program zakłada spotkanie z lekarzem chorób zakaźnych, lekarzem ginekologiem, edukatorem seksualnym, warsztaty rozwoju osobistego oraz wsparcie indywidualne psychologa. Szczegółowy harmonogram spotkań jest dostępny na stronie www.fes.edu.pl. Środki na realizację projektu pochodzą z grantu przyznanego Fundacji Edukacji Społecznej w konkursie Pozytywnie Otwarci, a ufundowanego przez Gilead Sciences Poland.

Fundacja Edukacji Społecznej od 2013 r. prowadzi infolinię dla kobiet żyjących z HIV i ich bliskich. Prawie 1000 odebranych telefonów dało podstawę do opracowania projektu odpowiadającego rzeczywistym potrzebom kobiet żyjących z HIV w Polsce. Ich świat to dom, rodzina, praca, macierzyństwo. HIV często staje na przeszkodzie do realizacji planów i marzeń, powoduje lęk, że ktoś niewłaściwy się dowie, przez co ucierpią dzieci lub partner. Ta odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale przede wszystkim za innych, powoduje, że dla kobiet diagnoza HIV jest często bardzo trudna do udźwignięcia. Dlatego praktycy z zakresu edukacji seksualnej i doradcy HIV/AIDS oraz lekarze, którzy na co dzień w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie pracują z osobami żyjącymi z HIV wykorzystali swoje wieloletnie doświadczenie by w profesjonalny sposób odpowiedzieć na faktyczne potrzeby kobiet żyjących z HIV.

W ramach projektu wsparcie otrzyma ponad 50 kobiet. Podczas spotkań z lekarzem chorób zakaźnych i ginekologiem, uczestniczki poznają będą miały szansę otwarcie porozmawiać o swoim zakażeniu, rozwiać swoje wątpliwości odnośnie zasad przyjmowania leków i poznać długofalowe konsekwencje przerwania terapii. Indywidualne konsultacje z psychologiem pomogą odnaleźć się w nowej sytuacji, odzyskać życiową równowagę i pozbyć się piętna choroby. Często trudno poruszyć temat życia seksualnego z lekarzem, dlatego zajęcia prowadzone będą również przez edukatorki seksualne, od lat pracujące z osobami zakażonymi HIV w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego. Konsultacja z edukatorką będzie okazją do osobistej rozmowy na temat zdrowia reprodukcyjnego i planowanego macierzyństwa. Kobiety żyjące z wirusem mogą bowiem bezpiecznie urodzić zdrowe dziecko, mieć normalną rodzinę i satysfakcjonujące macierzyństwo. Uzupełnieniem tych spotkań będą także zajęcia warsztatowe w grupach, ukierunkowane na rozwój osobisty, w tym działania samopomocowe. Ważnym czynnikiem zmiany będzie edukacja bliskich osób zakażonych, którzy w trakcie programu zyskają wiedzę na temat zdrowia seksualnego i świadomości życia z wirusem.

„Kobieta żyjąca z HIV ma inne potrzeby niż mężczyźni seropozytywni. Do naszej fundacji coraz częściej trafiają kobiety na życiowym zakręcie, potrzebujące wsparcia w nowej i niezwykle trudnej sytuacji. Nie potrafią pogodzić wielu ról i oczekiwań, jakie narzuca im społeczeństwo ze świadomością swojego zakażenia. Bagaż doświadczeń i poczucie winy przygniata je na tyle, że wycofują się z życia lub przestają dbać o swoje zdrowie. Dla nich właśnie jest ten projekt” – powiedziała dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, Prezes Fundacji Edukacji Społecznej.

„Medycyna, dzięki skutecznym lekom, pozwala kontrolować zakażenie. Jednak aspekty psychospołeczne to ciągle temat trudny. Wierzę, że dzięki tej inicjatywie Fundacji Edukacji Społecznej możliwa będzie trwała zmiana w świadomości kobiet zakażonych. Nie można dopuścić, by HIV stanął na drodze do realizacji planów i marzeń kobiet, które się nim zakaziły. Tak wcale nie musi być” – powiedział Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

„Rocznie blisko 200 kobiet dowiaduje się o swoim zakażeniu. Projekt Fundacji Edukacji Społecznej to odpowiedź na ich potrzeby. Rozpoznanie zakażenia jest momentem trudnym i ogromną życiową zmianą. Odnalezienie się w nowej sytuacji i prowadzenie normalnego życia mimo choroby, często wymaga wsparcia. Takiego właśnie, jak to, które otrzymają uczestniczki warsztatów „Kobieta w terapii ARV” – powiedział Michał Kaźmierski, dyrektor generalny firmy Gilead Sciences Poland, która od początku konkursu „Pozytywnie Otwarci” przeznaczyła na realizację kilkudziesięciu projektów granty w wysokości blisko miliona złotych.

Na warsztaty można zapisać się osobiście w siedzibie Fundacji Edukacji Społecznej przy ul. Sewerynów 4/100 (wejście od ul. Bartosiewicza) w Warszawie w godzinach 9.00-15.00 lub telefonicznie pod numerem +48 22 646 48 86. Zgłoszenia można też wysyłać mailem na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Szczegółowy opis działań dostępny na stronie www.fes.edu.pl oraz na Infolinii pod numerem 800 14 14 23 w poniedziałki od 16.00 do 19.00, środy od 16.00 do 19.00, piątki od 16.00 do 20.00. Opłata za połączenie to koszt jednego impulsu, według taryfy operatora. Celem Programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwości normalnego życia z wirusem. W ramach programu Pozytywnie Otwarci organizowany jest Konkurs dla instytucji i osób, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m. st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Służba Zdrowia, Wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences.

 


 

Dodatkowych informacji udziela:

Agnieszka Krzęczko Fundacja Edukacji Społecznej

ul. Sewerynów 4/100

Tel.: +48 22 646 48 86

E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , www.fes.edu.pl

 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Partnerzy
sln_366x100.jpg
Wyszukaj artykuł