Palenie skraca nie tylko życie.
Nowa kampania antynikotynowa skierowana do młodych mężczyzn.
Badania potwierdzają, że większość palaczy sięga po pierwszego papierosa w szkole. Palenie w młodym wieku prowadzi do nieodwracalnych zaburzeń rozwijającego się organizmu. Stacja MTV Polska w walce o zdrowie młodych ludzi przygotowała kampanię, której celem jest uświadomienie tych aspektów szkodliwości palenia, które mogą najbardziej trafić do młodych mężczyzn. Badania o szkodliwym wpływie palenia na rozwój penisa potwierdzili badacze z Boston University School of Medicine.
Choć z roku na rok notujemy systematyczny spadek palaczy (w latach 90. paliło około 60% mężczyzn, dziś jest to około 30% z 19 milionów mężczyzn w Polsce), to liczba ta nadal jest wysoka i wynosi 6,5 miliona. Dodatkowo, bardzo istotnym jest fakt, że aż 9 na 10 dorosłych palaczy uzależnia się od papierosów w szkole.
MTV Polska postanowiło zmierzyć się z tematem palenia i skierować kampanię P.S.T.P. do młodych ludzi – gimnazjum i liceum – gdzie tak naprawdę zaczyna się problem. Celem akcji P.S.T.P. – Palenie Skraca Twojego Penisa jest zwrócenie uwagi uczniów na negatywny wpływ papierosów na rozwój młodego organizmu, szczególnie na rozmiar członka. Zależność ta potwierdzona została przez badaczy z Boston University School of Medicine. Na stronie www.mtv.pl/gumki można dowiedzieć się więcej o wpływie papierosów na zdrowie seksualne oraz otrzymać „Świadectwo dbania o członka” jako potwierdzenie podjęcia wyzwania rzucenia palenia.
Postanowiliśmy w niestandardowy sposób podejść do akcji edukacji zdrowotnej – mówi Agnieszka Krakós-Gorący z MTV. – Młodzi ludzie często myślą, że są niezniszczalni, że ostrzeżenia o raku płuc, czy innych zagrożeniach związanych z paleniem ich nie dotyczą. Wybraliśmy ten aspekt dbania o zdrowie, który na pewno zwróci ich uwagę i może skłonić do rzucenia palenia.
Zespół badawczy z Boston University School of Medicine pod kierownictwem dr Pedrama Salimpoura, po obserwacji 200 mężczyzn odkrył, że nikotyna negatywnie wpływa na elastyczność penisa. Dzieje się tak, ponieważ nikotyna zwęża naczynia krwionośne i wpływa na produkcję kolagenu, w efekcie czego ciała jamiste są mniej rozciągliwe. Poprzez spadek poziomu kolagenu i elastyny oraz zmniejszeniu elastyczności naczyń krwionośnych, palenie może spowodować niepełną erekcję i skrócenie penisa o 1 cm, a co za tym idzie, spadek satysfakcji z życia seksualnego.
- Ważne jest by uświadamiać mężczyzn, że to co robią w młodości, może mieć duży wpływ na ich przyszłe relacje z kobietami. Palenie nikotyny oprócz pogorszenia zdrowia seksualnego, dodatkowo może rzutować na powstawanie kompleksów - dodaje Izabela Jąderek, seksuolog.
W związku z kampanią MTV stworzyło specjalną linię miniaturowych prezerwatyw P.S.T.P., które w żartobliwy sposób mają uzmysłowić problem. Opakowania z małymi gumkami były rozdawane wśród młodych palaczy – na ulicach, pod klubami i w szkołach. Dodatkowo wykorzystywano je w trakcie lekcji wychowania seksualnego.
Jak pokazuje raport z ogólnopolskiego badania ankietowego na temat postaw wobec palenia tytoniu, przeprowadzonego dla Głównego Inspektoratu Sanitarnego, zbudowanie w sobie przekonania o bezwartościowej – szczególnie w zakresie zdrowotnym – roli palenia, to bezcenna wiedza. Badani deklarowali, że zaczęli palić już w wieku 15-19 lat (ponad połowa palaczy), co tylko potwierdza, że działania edukacyjne w tym zakresie są niezbędne dla budowania świadomości oraz odpowiedniego podejścia. Więcej informacji o projekcie na stronie internetowej: http://www.mtv.pl/gumki
Viacom International Media Networks w Polsce ma w swoim portfolio kanały telewizyjne grup Kids and Family (Nickelodeon, Nickelodeon HD oraz Nick Jr.), Youth and Music (MTV,VH1, MTV Live HD) oraz Entertainment (Viva, Comedy Central, Comedy Central Family, Viacom Blink!), jak również witryny internetowe, oferujące łącznie ponad 700 godzin treści wideo, 100 gier i 50 000 teledysków. Globalnie spółka jest częścią koncernu Viacom.
Więcej o MTV zawsze na www.mtv.pl, Facebooku, Twitterze, Google Plus oraz Pinterest.
Więcej informacji udziela:
Agnieszka Krakós-Gorący
M +48 509 659 068
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
VIMN w social media: