Dzień Wiedzy o Akromegalii
Maj to miesiąc budowania wiedzy na temat akromegalii. Zmiana rysów twarzy, powiększenie dłoni, stóp, języka to podstawowe objawy tej choroby. Choć widać ją na pierwszy rzut oka, wciąż głównym problemem pozostaje właściwa diagnoza, na którą pacjenci czekają nawet 9 lat. 6 maja 2016 r. uruchomiona zostanie infolinia dla osób, które chciałyby skonsultować się z lekarzem endokrynologiem i dowiedzieć się więcej na temat akromegalii.
Akromegalia jest wprawdzie rzadką, ale bardzo charakterystyczną chorobą. Nadmierne wydzielanie hormonu wzrostu prowadzi do powiększenia dłoni, stóp, twarzy, serca oraz wątroby. Jej objawy są tak widoczne, że każdy z nas może je zobaczyć gołym okiem. Tak jednak się nie dzieje. Czas, jaki przeciętnie upływa od momentu pojawienia się pierwszych objawów do chwili rozpoznania choroby, to aż 7-9 lat.
„Dane epidemiologiczne wskazują, że na świecie i także w Polsce rozpoznaje się 3-4 przypadki akromegalii na milion populacji roczne. Zachorowalność w ciągu roku dotyczy dwudziestokrotnie większej liczby osób. Te dane pokazują jak wielu pacjentów wciąż może nie wiedzieć o chorobie, która nieleczona ma bardzo poważne konsekwencje” – zaznacza prof. dr hab. n. med. Marek Bolanowski, Kierownik Katedry i Kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
6 maja 2016 r. uruchomiona zostanie infolinia dla osób, które chciałyby skonsultować się z lekarzem endokrynologiem i dowiedzieć się więcej na temat akromegalii. Z infolinii będzie można skorzystać w godz. 10.00-14.00 pod numerem telefonu: 781 455 576
Centymetr wielkiej mocy
Mierząca zaledwie centymetr przysadka odpowiada za wygląd zewnętrzny i rozrost poszczególnych części ludzkiego ciała. Jest to gruczoł dokrewny w kształcie ziarna fasoli, zlokalizowany u podstawy mózgu, który wydziela hormon wzrostu. Zazwyczaj proces wzrastania dobiega końca w wieku 16-20 lat, kiedy hormony płciowe osiągają dojrzałość. U niektórych osób w przysadce rozwija się guz, który wzmaga produkcję hormonu również później. W efekcie nadmiernemu wzrostowi ulegają kości i tkanki miękkie - powiększają się nos, usta i język, rozrasta się żuchwa, prowadząc do przodozgryzu oraz zwiększenia odstępów między zębami.
W skutek rozwoju choroby dochodzi do powiększenia rąk i stóp, co zmusza chorych do zmiany rozmiaru noszonych butów i rękawiczek na większy (u kobiet pierwszym sygnałem może być konieczność zmiany rozmiaru pierścionków). Chorzy skarżą się na bóle głowy i wzmożoną potliwość. Do innych, charakterystycznych objawów należy również: zniekształcenie stawów, nadciśnienie tętnicze, a także bezdech śródsenny, który jest jedną z głównych przyczyn zwiększonej śmiertelności.
„Zbyt późne rozpoznanie choroby może pozbawić pacjenta szansy na całkowite wyleczenie. Chory, który nie jest skutecznie leczony żyje przeciętnie 10 lat krócej niż jego zdrowy rówieśnik. Dlatego tak ważne jest budowanie świadomości o charakterystycznych objawach akromegalii, nie tylko wśród pacjentów, ale także wśród lekarzy pierwszego kontaktu i specjalistów z innych dziedzin medycyny” – dodaje prof. Marek Bolanowski.
Zwróć uwagę na zmiany wyglądu!
Fot. Prof. Marek Bolanowski i studenci UM, Akcja na Wrocławskim Rynku 2015 r.
Już 6 maja 2016 roku w godz. 11:00 – 13:00 we Wrocławiu odbędzie się społeczno-edukacyjna akcja, której celem jest zachęcenie do zwracania uwagi na niepokojące zmiany wyglądu zewnętrznego oraz zapoznanie z objawami akromegalii. Akcja rozpocznie się pod gmachem Uniwersytetu Medycznego przy ul. Wybrzeże L. Pasteura 4 we Wrocławiu. Stamtąd ulicami miasta wyruszy grupa studentów wyposażona w makiety w kształcie dłoni , stopy, głowy i języka. Będą oni informować przechodniów o akcji i uczulać ich, by zwracali uwagę na zmiany zewnętrzne swojego ciała poprzez odpowiedź na 4 proste pytania: Czy zauważyłeś pogrubienie rysów twarzy, warg, nosa, uszu? Czy Twoja obrączka/ pierścionek stały się za ciasne? Czy musiałeś zmienić rozmiar obuwia na większy? Czy zauważyłeś zmianę głosu, chrypkę, powiększenie języka? Akcji towarzyszyć będzie konferencja naukowa na temat Akromegalii, która odbędzie się na Wrocławskim Uniwersytecie Medycznym.
Organizator: Akromegalia
Partnerzy: Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne, Studenckie Koło Endokrynologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
Projekt realizowany przy wsparciu grantu edukacyjnego firmy Ipsen Sp. Z o.o.
Czy tego chcemy czy nie, słodki smak kocha prawie każdy. Uwielbienie do niego wynika z naszych genów i czystej fizjologii. Słodycz oznacza dla mózgu szybko dostępną energię, dlatego nie powinno się z niej całkowicie rezygnować. Niektórzy próbują zastąpić tradycyjny cukier innymi słodkościami jak np. stewią, syropem daktylowym, cukrem kokosowym. Ile jest prawdy a ile mitu o ich właściwościach i czy rzeczywiście egzotyczne „słodziwa” pomogą nam pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów?