Witamina D3 - witamina, która dba o kobiety
Witamina D nie bez powodu nazywana jest witaminą życia. Oddziałując na różnorodne narządy i układy w organizmie, wpływa na całościowe funkcjonowanie człowieka i jego samopoczucie. Pozytywny wpływ witaminy D jest dużo szerszy niż – powszechnie z nią wiązane – wzmacnianie i zmniejszanie łamliwości kości. Poza ochroną przed osteoporozą, dotyczącą zwłaszcza kobiet przed i po menopauzie, a więc około 50 roku życia, właściwy poziom witaminy D wpływa na równowagę hormonalną kobiety, zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby neurologiczne oraz nowotwory złośliwe, a także znacząco wzmacnia układ odpornościowy.
Co powinniśmy wziąć pod uwagę kupując ją:
-
Jakość wytwarzania
-
Naturalność preparatu
-
Skuteczność działania
-
Bezpieczeństwo i trwałość
-
Wygoda stosowania
-
Dawka
Witamina D: zwiększona płodność i ochrona przed rakiem piersi
Z uwagi na to, że witamina D3 jest prohormonem i wpływa na równowagę hormonalną, jej pozytywne oddziaływanie dotyczy kobiet w każdym wieku. Poprzez zwiększenie przyswajalności magnezu oraz wapnia, witamina D3 ogranicza charakterystyczne dla zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) bolesne skurcze macicy, uczucie rozdrażnienia oraz bóle głowy. Odpowiedni poziom tej witaminy wpływa również na regulację pracy układu rozrodczego - regularność miesiączek oraz łatwość dojrzewania komórek jajowych. Poprzez wzmocnienie działania gonadotropiny, hormonu regulującego pracę jajników, witamina D3 bezpośrednio przekłada się na zwiększenie płodności. Wysoki poziom witaminy D jest szczególnie ważny w przypadku kobiet z zespołem policystycznych jajników, u których zwiększa on nawet do 30% szanse na zajście w ciążę.
Witamina D3 jest istotna dla kobiet także z powodu udowodnionego w badaniach klinicznych związku między jej wysokim poziomem w osoczu a zmniejszonym ryzykiem rozwoju raka piersi oraz wystąpienia mięśniaków macicy. Suplementacja witaminą D3 jest także istotnym elementem profilaktyki nadciśnienia tętniczego, chorób neurologicznych, takich jak choroba Alzheimera oraz infekcji związanych z osłabieniem układu immunologicznego.
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne: Suplementacja witaminą D elementem profilaktyki powikłań okresu ciąży
Grupa ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, zrzeszającego największe autorytety polskiej ginekologii i położnictwa, ze względu na szerokie spektrum wpływu optymalnego poziomu witaminy D3 na organizm kobiety na każdym etapie jej życia, z naciskiem na okres przygotowań do ciąży i samej ciąży, wydała rekomendacje dotyczące suplementacji witaminą D3:
„Zgodnie z wytycznymi dla Europy Środkowej z 2013r rekomenduje się suplementowanie witaminy D3 w populacji zdrowych kobiet w wieku rozrodczym w dawkach 800 – 2000 j.m od września do kwietnia lub przez cały rok jeśli nie ma zapewnionej w okresie letnim odpowiedniej skórnej syntezy. U kobiet podczas całej ciąży zaleca się dawki od 1500 do 2000 j.m. witaminy D.
Wśród korzyści suplementacji witaminą D3 kobiet w ciąży eksperci Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego wymieniają zmniejszone ryzyko powikłań występujących w czasie ciąży, takich jak: cukrzyca, stan przedrzucawkowy, infekcje pochwy, przedwczesny poród oraz niska waga urodzeniowa dziecka. Ginekolodzy podkreślają przy tym, że niedobór witaminy u kobiety w ciąży przekłada się na niedobór u jej przyszłego dziecka, co może wpłynąć negatywnie na jego zdrowie w późniejszych etapach życia.
Czy tego chcemy czy nie, słodki smak kocha prawie każdy. Uwielbienie do niego wynika z naszych genów i czystej fizjologii. Słodycz oznacza dla mózgu szybko dostępną energię, dlatego nie powinno się z niej całkowicie rezygnować. Niektórzy próbują zastąpić tradycyjny cukier innymi słodkościami jak np. stewią, syropem daktylowym, cukrem kokosowym. Ile jest prawdy a ile mitu o ich właściwościach i czy rzeczywiście egzotyczne „słodziwa” pomogą nam pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów?