Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Ruszyła kolejna odsłona ogólnopolskiej kampanii informacyjnej projektu Zachowaj Równowagę

Statystyki nie kłamią – już co drugi Polak boryka się z problemem nadwagi lub otyłości, problem ten dotyka także co piąte dziecko w wieku szkolnym. To głównie efekt niewłaściwego odżywiania, złych nawyków żywieniowych i braku aktywności fizycznej. Dlatego Instytut Żywności i Żywienia uruchamia kolejną odsłonę kampanii informacyjnej projektu Zachowaj Równowagę, dzięki której Polacy będą mogli skorzystać z wielu praktycznych porad dotyczących zdrowego stylu życia i zapobiegania otyłości.

Celem – realizowanego od 2011 r. przez Instytut Żywności i Żywienia projektu Zachowaj Równowagę jest zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej. Już od 5 lat Instytut edukuje, zapewnia porady ekspertów, organizuje warsztaty, bada najnowsze trendy oraz prowadzi badania naukowe. Tylko dzięki jego wysiłkowi w szkołach podstawowych i gimnazjalnych po dwóch latach realizacji projektu udało się zmniejszyć występowanie nadwagi i otyłości o 1 punkt procentowy (z 21,9 do 20,9 proc). Taki wyniki pozwoli wielu dzieciom uniknąć w przyszłości groźnych chorób, jak: cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, nowotwór złośliwy czy kamica żółciowa. Instytut w ramach ruszającej kampanii chce kontynuować działania na rzecz popularyzowania informacji o zdrowym trybie życia i zasadach zdrowego żywienia.

Co jeść i jaką aktywność fizyczną uprawiać w czasie ciąży? Jak komponować zdrowe, smaczne posiłki, by dłużej cieszyć się życiem? Co najlepiej dawać dzieciom na drugie śniadanie? Jaka jest wartość odżywcza poszczególnych produktów? Po co i jak czytać etykiety? – odpowiedzi na te pytania, a także wiele innych praktycznych informacji będą treścią uruchamianej właśnie kampanii informacyjnej, która potrwa do połowy grudnia 2016 r.

Różne przekazy informacyjne, poradnikowe, eksperckie dotyczące zasad zdrowego żywienia i aktywności fizycznej będą kierowane do różnych grup odbiorców – kobiet w ciąży i matek karmiących, dzieci i ich rodziców, osób zmagających się z nadwagą i otyłością, a także do szerokiego grona konsumentów i producentów żywności. Za pośrednictwem prasy, różnych portali internetowych, strony internetowej projektu czy facebooka każdy będzie mógł poznać zasady zdrowego stylu życia. Nigdy przecież nie jest za późno, żeby zrobić pierwszy krok do lepszego i zdrowszego życia!

W ramach kampanii powstaną filmy, ulotki edukacyjne oraz tabliczki dla szkół i przedszkoli potwierdzające udział w działaniach na rzecz promocji zasad zdrowego żywienia i zwiększenia aktywności fizycznej. Powstanie także strona internetowa poświęcona najnowszej aplikacji przygotowanej przez ekspertów Instytutu – Asystentowi Zdrowego Żywienia, dzięki której można łatwo i szybko sprawdzić kaloryczność i wartość odżywczą produktów oraz dowiedzieć się, czy właśnie nie przekroczyliśmy dziennej normy spożycia soli, cukru czy tłuszczu.

Instytut zaprasza również do udziału w Dniu Otwartym, który odbędzie już 25 czerwca w jego siedzibie. Podczas wydarzenia będzie można m.in. zrobić podstawowe badania, skorzystać z porad dietetyków, wziąć udział w warsztacie zdrowego gotowania czy też spróbować zdrowych smoothies.

Zachowaj Równowagę to prowadzony przez Instytut Żywności i Żywienia projekt edukacyjny, którego pełna nazwa to: „Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej”. Projekt współfinansowany jest przez Szwajcarię w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (SPPW) z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej i realizowany w latach 2011-2016. Jego całkowity budżet wynosi 5 294 000 CHF, z dofinansowaniem strony szwajcarskiej w wysokości 4 500 000 CHF (85% kosztów), 15% środków pochodzi z budżetu Ministerstwa Zdrowia. Partnerami projektu są: Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie, Polskie Towarzystwo Dietetyki i Instytut-Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka.

 



Czy tego chcemy czy nie, słodki smak kocha prawie każdy. Uwielbienie do niego wynika z naszych genów i czystej fizjologii. Słodycz oznacza dla mózgu szybko dostępną energię, dlatego nie powinno się z niej całkowicie rezygnować. Niektórzy próbują zastąpić tradycyjny cukier innymi słodkościami jak np. stewią, syropem daktylowym, cukrem kokosowym. Ile jest prawdy a ile mitu o ich właściwościach i czy rzeczywiście egzotyczne „słodziwa” pomogą nam pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów?

 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Partnerzy
apteki_tdz.jpg
Wyszukaj artykuł