Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Prawdy i mity – blizny

Blizny są zmorą wielu osób. Małe czy duże, widoczne lub nie zawsze stanowią problem estetyczny i psychologiczny. Należy od samego początku zadbać o miejsce urazu. Poniżej przedstawiamy kilka prawd i mitów na temat pielęgnacji wrażliwej tkanki.

Skąd się biorą blizny?

Blizny, zwłaszcza te powstałe w widocznych miejscach, mogą przynosić dyskomfort psychiczny, być przyczyną kompleksów i niskiej samooceny. Ich pochodzenie bywa różne, ale zawsze łączy je zniekształcenie skóry, obrzęk, napięcie i zaczerwienienie. Czasem powstawaniu blizny towarzyszy też rozwój drobnych naczyń krwionośnych, które dają czerwone zabarwienie miejsca zmienionego chorobowo. W miarę dojrzewania blizny kolor czerwony zanika, a zmiana blednie i staje się jaśniejsza od otaczającej ją skóry.

Jeśli chcemy mieć jak największe szanse na zlikwidowanie blizny, musimy jak najszybciej rozpocząć jej leczenie. Dzięki odpowiednim preparatom aptecznym do samodzielnego stosowania w domu możemy, tuż po zamknięciu rany i zdjęciu szwów, wpłynąć na proces kształtowania się blizny, zwiększyć elastyczność skóry i sprawić, że powstała zmiana zupełnie zniknie lub będzie minimalnie widoczna. Ma to także duże znaczenie w przypadku blizn po operacjach lub po cesarskim cięciu, kiedy ryzyko powstania nieestetycznego śladu jest bardzo wysokie.

Wygląd blizny można przewidzieć – MIT

Niestety, nie ma reguły, jak będzie wyglądała blizna. Oczywiście oczekiwania pacjentów co do wyglądu są jednakowe – mała, cienka linia, najlepiej prawie niewidoczna. Nawet lekarzom z wieloletnim doświadczeniem bardzo trudno jest przewidzieć postać jaką przybierze miejsce urazu. Mogą oni zaproponować jednak odpowiednią formę leczenia, która w konsekwencji sprawi, że stanie się ona mniej widoczna.

Bardzo wiele czynników wpływa na końcowy wygląd blizny:

  • Wiek pacjenta

  • Miejsce blizny

  • Położenie blizny, a naturalne linie ciała

  • Kształt blizny

  • Pielęgnacja miejsca zaraz po urazie

  • Przebieg procesu gojenia

Wilgotne środowisko rany – PRAWDA

Mechanizm gojenia się rany jest wieloetapowy i obejmuje wiele zmian w jej obrębie. Rany w kontrolowanym, wilgotnym środowisku pokrywają się nabłonkiem dwukrotnie szybciej, a ryzyko powstawania blizn jest znacznie zmniejszone w porównaniu do tych ran leczonych w środowisku suchym.

Dotykanie blizny jest zabronione – MIT

Najważniejszym zadaniem jest ochrona blizny przed otarciami, zabrudzeniem czy uszkodzeniami. Jednak odpowiedni, delikatny dotyk jest zalecany. Kiedy rana się już zabliźni zalecane są masaże uszkodzonego miejsca. Po aplikacji żelu do leczenie blizn np. Contractubex wskazany jest 2-3 minutowy masaż kolistymi ruchami.

Leczenie należy rozpocząć niezwłocznie po zagojeniu rany i usunięciu szwów - PRAWDA

Po upływie 2–3 tygodni od uszkodzenia skóry, powierzchnia rany ulega zamknięciu przez nowo powstałą tkankę, natomiast proces gojenia głębszych warstw skóry (faza przebudowy) trwa kilka miesięcy. Wczesne rozpoczęcie leczenia świeżej blizny pozytywnie wpływa na proces gojenia oraz hamuje rozrost tkanki łącznej, prowadzący do powstawania blizn przerostowych i bliznowców.

Leczenie blizn wymaga cierpliwości, gdyż uszkodzona skóra potrzebuje czasu na zagojenie. Zazwyczaj po około 4 tygodniach obserwuje się zmniejszenie zaczerwienienia, natomiast po upływie dwóch miesięcy tkanka bliznowata stopniowo staje się jaśniejsza, bardziej elastyczna i gładka.

Odpowiednio dobrany preparat może poprawić wygląd blizny - PRAWDA

Szukając odpowiedniego preparatu na blizny należy wziąć pod uwagę wygodę jego stosowania oraz skład. Warto wybrać produkt, który ma jednocześnie działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze, co jest zwłaszcza istotne w trakcie leczenia tuż po zagojeniu się rany. Jednym z takich leków są plastry Contractubex®, które zawierają alantoinę i płynny ekstrakt z cebuli. Dzięki odpowiedniemu doborowi składników jednocześnie stymulują tworzenie się prawidłowej tkanki łącznej, przeciwdziałają niefizjologicznemu rozrostowi blizny. Poprawia nawodnienie i ukrwienie tkanki, łagodzi podrażnienia, regeneruje i przeciwdziała powstawaniu nadkażeń. Stosowanie plastrów przez okres co najmniej 3 miesięcy, zapobiega tworzeniu wypukłych i przebarwionych blizn oraz tak zwanych bliznowców.

 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Partnerzy
panoramic_art_366x96.jpg
Wyszukaj artykuł