Joga się liczy – badanie jogi w Polsce 2016
Informacyjny portal o jodze, uważności i zdrowym stylu życia, Bosonamacie.pl, przeprowadził w marcu 2016 roku badanie ilościowe na temat osób ćwiczących jogę w Polsce. Ankietę internetową na stronie badaniejogi.pl wypełniło ponad 3700 osób. Warto tutaj wspomnieć, że wyniki badania Diagnoza Społeczna z końca 2015 roku, wskazują, iż 0,9% Polek i Polaków powyżej 15 r.ż. deklaruje ćwiczenie jogi. Czyli można przyjąć, iż w Polsce jogę praktykuje ok. 300.000 osób. Porównując ten wynik z wcześniejszą edycją Diagnozy Społecznej widzimy rosnącą popularność jogi w Polsce (250.000 osób w 2013 roku).
Wyniki badania jogi przeprowadzonego przez Bosonamacie.pl, pozwalają scharakteryzować np. specyfikę polskich adeptów jogi, funkcjonującą wśród nich wizję jogi, motywację do praktyki i wiele innych szczegółowych zmiennych.
O ile badanie potwierdza to co dotychczas wiedzieliśmy, że statystyczna osoba ćwicząca jogę jest dobrze wykształconą kobietą, mieszkająca w dużym mieście, to pewnym zaskoczeniem jest skala tego zjawiska.
Okazuje się, że kobiety stanowią aż 89 % osób deklarujących praktykę jogi.
Z kolei 60% badanych mieszka w mieście powyżej 300 tys. mieszkańców, a kolejne 13% mieszka w mieście gdzie żyje od 100-300 tys. mieszkańców.
Aż 80% osób ćwiczących jogę ma wyższe wykształcenie, z czego 12,5% posiada stopień doktorski lub wyższy.
Szczególnie interesujące okazały się odpowiedzi na pytanie „czym dla ciebie jest joga”:
Najwięcej, bo 82% badanych traktuje jogę jako środek do poprawy kondycji fizycznej; 70% odpowiedziało, że joga jest sposobem na dobre samopoczucie; dla 65% joga jest formą rozwoju osobistego, a dla 45 % jest formą sportu i aktywności fizycznej.
Taki zestaw odpowiedzi wskazuje, że percepcja jogi w Polsce ma charakter zdecydowanie bardziej praktyczny i użytkowy, nastawiony na zdrowie, dobre samopoczucie i rozwój osobisty.
Może to budzić pewne zdziwienie gdy porównamy tą praktyczno - użytkową wizję jogi z faktem, że znacznie mniej osób postrzega jogę w kategoriach ezoteryczno – religijnych, bo tylko dla 43% badanych ćwiczenie jogi jest medytacją, dla 23% badanych joga stanowi formę praktyki duchowej, dla 19% jest filozofią, a formą religii tylko dla 0,6%.
Autorzy badania zadali także pytanie o motywacje do ćwiczenia jogi i znowu okazało się, że są one zdecydowanie pragmatyczne, gdzie joga stanowi pomocne narzędzie do codziennej pracy nad sobą na poziomie zarówno fizycznym jak i psychologicznym:
86% badanych wskazało, że ćwiczy jogę dla poprawy i utrzymania kondycji fizycznej, rozciągnięcia i wzmocnienia ciała
73% motywuje dobre samopoczucie, jakie odczuwają po jodze
72% joga uspokaja i wycisza, redukuje stres
59% dla poprawy zdrowia fizycznego i lub redukcji bólu
58% dla zachowania równowagi i harmonii
54% dzięki jodze lepiej funkcjonuje z życiu codziennym
18% dla zwiększenia koncentracji