Kampania dla zdrowia nerek - bezpłatne badania w Bydgoszczy. Rozpoczyna się akcja NEFROTEST.
Już 26 czerwca br. odbędą się bezpłatne badania krwi dla osób powyżej 45. roku życia, pozwalające wykryć schorzenia nerek we wczesnych stadiach. Badania są elementem ogólnopolskiej akcji dla zdrowia nerek NEFROTEST. Celem kampanii jest rozpowszechnianie wśród Polaków wiedzy na temat chorób układu moczowego oraz propagowanie profilaktyki chorób nerek.
Nawet półtora miliona Polaków może przedwcześnie umrzeć w ciągu najbliższych 10 lat z powodu niewykrytych na czas chorób nerek – alarmują nefrolodzy. Bezpośrednią przyczyną zgonów będą zawały, udary czy nowotwory. W akcie zgonu nie będzie ani słowa o chorobach nerek. Jednak to one i toksyny, które kumulują się w organizmie pozbawionym organu czyszczącego krew, zatrują i zniszczą inne narządy. „Przewlekła choroba nerek może rozwijać się nawet 20 lat. Przebiega często bezobjawowo. Nerki nie bolą, więc pacjent nie przypuszcza, że dzieje się coś złego. Problemy
z nimi często odkrywa się przy okazji innych badań, jednak wtedy często jest już za późno. Pacjenci muszą trafić na dializy albo czekać na przeszczepienie nerki. A tak wcale nie musi być. Wystarczy raz do roku wykonać badanie krwi i moczu” - tłumaczy dr Małgorzata Czynsz, Dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Bydgoszczy. Warto dodać, że pacjent z chorobą nerek, wykrytą na wczesnym etapie ma większe szanse na wyleczenie lub zatrzymanie postępu choroby.
Szczególnie powinny uważać na nerki osoby chore na cukrzycę, nadciśnienie czy schorzenia układu krążenia (pacjenci po zawałach, udarach, z miażdżycą). Profilaktyczne badania zalecane są też tym, którzy mają w swojej rodzinie osoby chore na nerki czy też ukończyły 65 lat.
Kampania NEFROTEST chce zwrócić uwagę na nerki. Na to, jak ważną rolę odgrywają
w naszym organizmie. Działają bowiem jak filtr, który usuwa wszystko to co zbędne i szkodliwe z naszej krwi.
Aby przebadać krew podczas akcji NEFROTEST trzeba pamiętać o wcześniejszej rejestracji. „Rejestrować będziemy na konkretną godzinę, aby usprawnić całą akcję i uniknąć tłoku. Nie trzeba być na czczo, więc równie dobrze można przyjść w godzinach popołudniowych. Przypominamy jednak, że zapisać mogą się osoby, które ukończyły 45 lat” - mówi Arleta Cyrankiewicz, pielęgniarka oddziałowa z Centrum Dializ Fresenius. Chętni będą mogli zarejestrować się 21 i 22 czerwca w godzinach od 10.00-15.00, pod numerami telefonów: 516 07 05 07 i 516 05 07 05. Przy rejestracji wymagane będzie podanie numeru PESEL.
Organizatorami akcji są Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizacja zrzeszająca stacje dializ, oddziały i poradnie nefrologiczne w Polsce) oraz Centrum Dializ Fresenius w Bydgoszczy. Bydgoszcz to już 61. miasto na mapie Polski, gdzie odbywa się kampania NEFROTEST. Od inauguracji akcji w 2010 roku, przebadano ponad 44 tysiące osób. W powiecie bydgoskim badania swoim patronatem objęli: Jego Ekscelencja ks. Jan Tyrawa – Biskup Bydgoski, Mikołaj Bogdanowicz – Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Wojciech Porzych - Starosta Bydgoski, Rafał Bruski – Prezydent Bydgoszczy, Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej – Stanisław Kazimierz Prywiński oraz Anna Lewandowska – Dyrektor Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego w Bydgoszczy. Patronat naukowy nad kampanią w całej Polsce przyjął prof. Marian Klinger – Krajowy Konsultant w dziedzinie Nefrologii. Natomiast wsparcia dla akcji na terenie powiatu bydgoskiego udzielił prof. Jacek Manitius, Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Nefrologii.