Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

OTYŁOŚĆ TO NIE TYLKO ZBĘDNE KILOGRAMY

Otyłość jest chorobą cywilizacyjną, szacuje się, że w Polsce za dużo waży 64 proc. mężczyzn i 48 proc. kobiet. Zbędne kilogramy lub centymetry w pasie to nie tylko problem estetyczny. Nadmiar tłuszczu nie odkłada się jedynie w nieapetycznych fałdkach, ale również na ścianach naczyń krwionośnych, prowadząc do zmian ich struktury i ostatecznie zatykania. Chore naczynia krwionośne nie spełniają swej funkcji – życiodajna krew nie dociera do potrzebujących jej narządów, co prowadzi do ich postępującej dysfunkcji. Fachowo mówimy o procesie miażdżycowym i chorobach zakrzepowo-zatorowych, mogących skończyć się zawałem serca lub udarem mózgu. Niebezpieczeństwo to zwiększa się u osób nieaktywnych fizycznie, cierpiących na nadciśnienie, sięgających po używki, starszych oraz obciążonych genetycznie.

Jakie badania wykonać, żeby przekonać się że zbędne kilogramy to nie tylko kłopot zanikającego wcięcia w talii lub zbyt obcisłych dżinsów?

W kontroli zmian miażdżycowych i ryzyka chorób sercowo-naczyniowych oznacza się profil lipidowy (lipidogram). O wzroście ryzyka wnioskować można na podstawie podwyższonych stężeń cholesterolu całkowitego, lipoproteiny LDL (tzw. "złego" cholesterolu) i trójglicerydów (TG), czemu towarzyszyć może spadek stężenia lipopoteiny HDL (tzw. "dobrego" cholesterolu). Lipidogram jest pomocny w oceny efektywności zmiany diety i stylu życia (zwiększenia aktywności fizycznej, rzucenia palenia) nie tylko u osób otyłych. W optymalnej sytuacji stężenie LDL spada, a stężenie HDL rośnie.

A co jeśli podjęte działania nie przynoszą efektów? Jedną z przyczyn może być niedoczynność tarczycy. Poszczególne narządy i układy budujące nasze ciało nie funkcjonują w oderwaniu od siebie. Nad ich spójnym działaniem czuwają systemy nerwowy i hormonalny. Jednym z istotnych gruczołów endokrynnych (wydzielających hormony) jest właśnie tarczyca. Hormony przez nią uwalniane zapewniają odpowiednie tempo przemiany materii, regulują wzrost i rozwój ustroju. Zaburzenia jej funkcji mogą więc znacznie utrudnić osiągnięcie założonych celów! Frustracji unikniemy wykonując test przesiewowy dla chorób tarczycy – oznaczenie poziomu TSH we krwi.

Otyłość może też prowadzić do rozwoju cukrzycy. Nieco upraszczając, nadmierne otłuszczenie ciała tłumi zdolność organizmu do odpowiedzi na insulinę – kontrolera wykorzystania glukozy. Prowadzi to do rozwoju cukrzycy, której powikłania to m.in. choroby sercowo-naczyniowe, zaburzenia funkcji nerek i widzenia. Cukrzycę, jak i tzw. stany przedcukrzycowe (ostatnie ostrzeżenie przed rozwojem cukrzycy) wykryć można poprzez proste oznaczenie glukozy na czczo we krwi. Obraz trzymiesięcznej „historii zmian” stężenia glukozy uzyskiwany jest przez pomiar hemoglobiny glikowanej. W ramach promocji zdrowego trybu życia wszystkie opisane badania i kilkanaście innych można wykonać z 60% zniżką do końca lipca (vouchery można pobrać do 30 czerwca 2016 roku) w akcji Diagnostyki Laboratoria Medyczne zatytułowanej „Żyj zdrowo – bądź aktywny”.

 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Partnerzy
sp_klanad.jpg
Wyszukaj artykuł