CZD: Warsztaty kardiologii interwencyjnej u dzieci
W Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie rozpoczęły się warsztaty kardiologii interwencyjnej wad wrodzonych serca u dzieci. Pretekstem do zorganizowania spotkania jest nowa Pracownia Interwencji Sercowo-Naczyniowych, z której od niedawna korzysta CZD.
W ciągu dwóch dni warsztatów uczestnicy mogą na żywo śledzić przebieg zabiegów oraz wysłuchać licznych prezentacji. Zespół medyczny wykonuje m.in. zabiegi przezskórnego leczenia wrodzonej koarktacji aorty, poszerzenia zwężenia tunelu zewnątrzsercowego po operacji Fontana, przezskórnego zamknięcia przecieku międzykomorowego czy implantację zastawki płucnej.
Zorganizowaliśmy warsztaty, by spotkać się w gronie specjalistów i w trakcie trwania zabiegów wymieniać się swoimi doświadczeniami, dyskutować, uczyć się. Przed ponad dwudziestu laty zaczynaliśmy od najprostszych zabiegów, dzisiaj wielu z nas jest ekspertami, jeździ do różnych ośrodków w Polsce i na świecie ucząc innych. Jednak kardiologia interwencyjna wad serca u dzieci to nie jest dziedzina, której można się nauczyć, to zawsze są wyzwania, bo każdy pacjent jest inny, bo zawsze można podzielić się jakimś doświadczeniem, którego na pewno nie znajdzie się w książce – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Grażyna Brzezińska-Rajszys, Kierownik Kliniki Kardiologii i Pracowni Interwencji Sercowo-Naczyniowych Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka". Nowe wyposażenie Pracowni Interwencji Sercowo-Naczyniowych w CZD stało się pretekstem do zorganizowania tego spotkania, bo zawsze warto podzielić się z Kolegami naszymi nowymi doświadczeniami.
Klinika Kardiologii IP CZD jest wiodącym ośrodkiem kardiologii dziecięcej w Polsce, w którym poza szeregiem działań dotyczących diagnostyki i leczenia problemów kardiologicznych u dzieci, wykonywanych jest rocznie około 280 przezskórnych zabiegów interwencyjnych u dzieci z wadami wrodzonymi serca. Wraz z Kliniką Kardiochirurgii, największym ośrodkiem kardiochirurgii dziecięcej w Polsce, gdzie rocznie wykonywanych jest 450 operacji z czego 120 u noworodków, stanowią istotny wkład w leczenie dzieci z wadami serca. Warszawska Pracownia Interwencji Sercowo-Naczyniowych znana jest w Europie nie tylko z jakości wykonywanych zabiegów, ale także z zastosowania najbardziej zaawansowanych rozwiązań sprzętowych. Jako jedyny europejski ośrodek dziecięcej kardiologii interwencyjnej posiada system Allura Clarity FD20/10 z systemem echonawigacji.
To nie jest tylko kwestia dwupłaszczyznowego angiografu, to znacznie szerzej. To możliwość wykorzystania różnych badań obrazowych pacjenta - tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, echokardiografii oraz angiografii klasycznej - do podejmowania decyzji, a następnie precyzyjnego wykonywania zabiegów interwencyjnych. Na podstawie wymienionych obrazowych badań diagnostycznych mamy możliwość wykonania komputerowego modelu wady serca, wykonania symulacji zabiegu operacyjnego, a także wydrukowania modelu serca. To, co dotyczy bezpośrednio zabiegów to kwestia ich precyzji, możliwości kontrolowania ich przebiegu i oceny wyniku bezpośredniego. Dlatego ważna jest jakość obrazu fluoroskopowego i angiograficznego, a jednocześnie niska dawka promieniowania rentgenowskiego. Trzeba też wspomnieć o prostocie obsługi skomplikowanej aparatury medycznej. Natomiast to, co moim zdaniem najważniejsze, to by mając tak wiele możliwości dobrać to, co dla danego pacjenta jest optymalne. Bo przecież na tym polega wykonywanie tego zawodu – tłumaczy prof. nadzw. dr hab. n. med. Grażyna Brzezińska-Rajszys.
Wrodzone wady serca stanowią najczęstszy problem kardiologiczny w populacji dzieci. Zgodnie z badaniami epidemiologicznymi częstość występowania wad wrodzonych serca wynosi 8/1000 żywych urodzeń. Oznacza to, że średnio w ciągu roku rodzi się w Polsce rodzi się około 3000 noworodków z wadami wrodzonymi serca.
Wady wrodzone serca mogą być leczone zarówno chirurgicznie, kardiochirurgicznie, jak też metodami przezskórnymi, tzw. interwencyjnymi, wykonywanymi przez kardiologów. Decyzja o rodzaju leczenia zależy od bardzo wielu czynników, przede wszystkim od rodzaju wady serca, wieku pacjenta, przewidywanych wyników leczenia i jest podejmowana przez zespół kardiologiczno-kardiochirurgiczny – dodaje prof. nadzw. dr hab. n. med. Grażyna Brzezińska-Rajszys.
Stale poszerzające się spektrum interwencyjnych zabiegów kardiologicznych wykonywanych u dzieci z wadami serca stwarza możliwości leczenia coraz większej grupy pacjentów, obejmującej między innymi tych ze złożonymi problemami kardiologicznymi. Wszystkie zabiegi z zakresu kardiologii inwazyjnej u dzieci są wykonywane w odpowiednio wyposażonych pracowniach, zlokalizowanych w ośrodkach najwyższego poziomu referencyjności, w których istnieje zabezpieczenie oddziału intensywnej terapii pediatrycznej, kardiochirurgii dziecięcej, kardiologii dziecięcej.