Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Aktywność turystyczna seniorów na terenie Polski i Unii Europejskiej

Polscy seniorzy stanowią grupę często marginalizowaną w kwestii zagadnień turystycznych. Z jednej strony taka praktyka nie powinna dziwić, ponieważ w Polsce osoby starsze nadal należą do grupy najmniej aktywnej turystycznie. Z drugiej strony tendencja ta wydaje się powoli zmieniać. Coraz więcej seniorów decyduje się na jakąś formę aktywności turystycznej. Co prawda nadal ich liczba jest mniejsza niż w przypadku seniorów z bogatszych krajów zachodniej Europy, ale na tle całej Unii Europejskiej Polska nie wypada już tak blado.

Zdecydowana większość osób starszych realizuje wyjazdy krajowe. Jest to zrozumiałe przede wszystkim ze względu na czynniki finansowe, ale także z powodów zdrowotnych i światopoglądowych. Spośród podróżujących seniorów bardzo niewielka grupa korzysta z usług biur turystycznych, co w obliczu ubogiej oferty przeznaczonej specjalnie dla osób starszych jest dosyć zrozumiałe. W innych państwach Unii Europejskiej, szczególnie tych bogatszych, pojawiają się oferty dedykowane specjalnie dla nich, co działa w dwie strony. Z jednej strony jest to odpowiedź biur turystycznych na zainteresowanie osób starszych, które dysponują odpowiednim kapitałem, a z drugiej strony oferty tego typu sprawiają, że coraz więcej z nich decyduje się na zaplanowane przez biura podróże.

Pielgrzymki i wyjazdy do sanatoriów, jako główne cele podróżowania seniorów, okazują się stereotypami. W rzeczywistości tylko niewielka część osób starszych wyjeżdża w celach religijnych lub zdrowotnych. Zdecydowana większość wyjeżdża po to, aby wypocząć lub w celu odwiedzin rodziny i krewnych. Te dwie przyczyny aktywności turystycznej zdecydowanie dominują. Podczas spotkań rodzinnych zdecydowana większość podróżujących wybiera nocleg u rodziny. Gdy głównym celem podróży jest turystyka, rekreacja i względy zdrowotne, to przeważają hotele i sanatoria.

Głównymi kierunkami podróży seniorów w Polsce są miejsca cieszące się turystyczną popularnością. W tym wypadku preferencje osób starszych nie odbiegają za wiele od ogółu. Wycieczki nad Bałtyk, na Mazury lub na południe Polski należą do tych najbardziej popularnych kierunków wypoczynkowych. Poza tym liczne grupy odwiedzają także sanatoria i uzdrowiska ulokowane w różnych regionach kraju. Podczas wyjazdów seniorzy preferują spokojny wypoczynek wypełniony niedługimi spacerami. Dlatego miejsca odwiedzane przez nich zazwyczaj nie są tak wypełnione turystami. Często osoby starsze wybierają się na wyjazd wypoczynkowy lub zdrowotny poza sezonem, ze względu na niższe ceny oraz mniejsze obłożenie ośrodków wczasowych.

 

Łukasz Kordowski

Z cyklu: „Odchudzanie? - co nie pyka - zdaniem psychodietetyka

Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk

 

 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Partnerzy
panoramic_art_366x96.jpg
Wyszukaj artykuł