Finał Pikniku w Mrągowie pod znakiem stwardnienia rozsianego
35. edycja Pikniku Country&Folk w Mrągowie to nie tylko ogromna dawka muzyki. Jak co roku, trzeciego dnia festiwal przyłączy się do wybranej akcji społecznej. W niedzielę, 31 lipca br., organizatorzy zapraszają na wykłady ekspertów oraz koncert „Niezależność” poświęcone tematyce stwardnienia rozsianego, czyli nieuleczalnej chorobie ośrodkowego układu nerwowego.
W tym roku, finałowy dzień Pikniku w Mrągowie odbędzie się pod znakiem stwardnienia rozsianego (SM). Jest to jedna z nieuleczalnych chorób centralnego układu nerwowego, która najczęściej dotyka ludzi między 20. a 40. rokiem życia. W ramach festiwalu, w niedzielę 31 lipca, zorganizowana zostanie konferencja naukowa, na którą zaproszono specjalistów z dziedziny neurologii oraz rehabilitacji. Eksperci będą dyskutować na temat sytuacji chorych na stwardnienie rozsiane: młodych, nowo zdiagnozowanych osób, a także poruszą kwestie dostępności do nowoczesnych terapii lekowych i rehabilitacji. „Szacuje się, że w Polsce żyje ok. 40 tys. chorych na stwardnienie rozsiane, a ich liczba z roku na rok wzrasta. Nasz kraj pod kątem dostępności do terapii plasuje się na niechlubnym, przedostatnim miejscu w Europie. Dlatego tak ważne jest dla nas poruszanie tego problemu na forum społecznym” – mówi Tomasz Połeć, Prezes Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.
Niedzielny finał wydarzenia, od godziny 20:00 poprowadzą artyści kabaretowi Michał Kałamaga oraz Jacek Noch, który z tematyką stwardnienia rozsianego związany jest personalnie – od lat zmaga się z tą nieuleczalną chorobą. Tego dnia na deskach amfiteatru w Mrągowie wystąpią również m.in. zespół Wilki, Voo Voo, Chłopaki Nie Płacą z Michałem Milowiczem, Gracjan Kalandyk oraz Damian Ukeje.
Partnerem konferencji naukowej oraz koncertu „Niezależność” jest Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego, które jako jedyna ogólnopolska organizacja zrzesza chorych na SM, ich rodziny i przyjaciół. Stowarzyszenie od lat działa na rzecz osób cierpiących na tę nieuleczalną chorobę, dążąc do poprawy jakości życia chorych na stwardnienie oraz zapewnienia im łatwiejszego dostępu do leczenia i rehabilitacji. Misją organizacji jest także zwiększenie udziału osób ze stwardnieniem rozsianym w życiu społecznym i zawodowym oraz likwidacja barier, na które natrafiają każdego dnia.
***
Piknik Country&Folk to międzynarodowy festiwal muzyki country, który od 1981 r. odbywa się corocznie, na przełomie lipca i sierpnia, w Amfiteatrze w Mrągowie. Ta największa impreza countrowo-folkowa w Polsce przyciąga tysiące fanów, a w jej trakcie mazurskie miasteczko odwiedza około 150 tys. turystów. Na scenie występują zarówno rodzimi, jak i zagraniczni artyści i gwiazdy muzyki country, folk, rockabilly oraz bluegrass. Każdego roku, festiwalowi przyświeca idea niesienia pomocy potrzebującym oraz mówienia o rzeczach ważnych ze społecznego punktu widzenia. Tegoroczna edycja będzie o tyle wyjątkowa, że mrągowski Amfiteatr już po raz 35. zamieni się w europejską stolicę country.
Więcej informacji o Pikniku: http://festiwalpiknikcountry.pl/
Z cyklu: „Odchudzanie? - co nie pyka - zdaniem psychodietetyka
Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:
wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych
wzmocnienie motywacji
zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań
wzmacnianie poczucia własnej wartości
regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia
Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?
Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.
Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”
Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.
Co zatem zamiast diety odchudzającej?
Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.
Anna Proch psycholog, psychodietetyk