Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Piąte urodziny Poland Business Run!

Już po raz piąty drużyny z różnych miast Polski staną na starcie, aby pomóc podopiecznym między innymi Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty. 4 września w charytatywnej sztafecie pobiegną mieszkańcy Krakowa, Warszawy, Poznania, Katowic, Łodzi, Wrocławia i po raz pierwszy – Gdańska.

Kolejna edycja biegu charytatywnego jest dowodem na to, że Polakom nie jest obojętny los osób z niepełnosprawnościami. Organizatorzy przewidują, że piąta, jubileuszowa edycja będzie rekordowa pod względem liczby uczestników. Planujemy przygotować 20 tys. pakietów startowych dla biegaczy i powitać na starcie ponad dwa razy tyle kibiców. Chcemy, aby tegoroczny Poland Business Run pozwolił postawić na nogi kolejne osoby, zarówno w sensie dosłownym, jak i metaforycznym – mówi Marta Hernik, menedżer ogólnopolskiego projektu. Akcja poszerza się nie tylko o nowe miasta, ale też nowe fundacje i kolejnych potrzebujących. Z okazji piątych urodzin Poland Business Run chcemy przekazać pałeczkę innym organizacjom i podzielić się z nimi tym, co mamy najcenniejszego, czyli dobrą energią naszych biegaczy – mówi Jasiek Mela.

Porsche wśród protez

Tylko w 2015 r. dzięki ponad 13 tys. biegaczy z ponad tysiąca firm w sześciu miastach Polski udało się zebrać ponad milion złotych dla podopiecznych Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty. Poland Business Run pomógł wrócić do normalnego życia ponad 60 osobom po amputacjach. Dzięki charytatywnej sztafecie podopieczni Fundacji Jaśka Meli otrzymali nowe, dostosowane do ich potrzeb protezy, a także pomoc w sfinansowaniu rehabilitacji i pomocy psychologicznej. Teraz mogą samodzielnie funkcjonować i spełniać swoje marzenia. To Porsche wśród protez – mówi Marek Urbanek, beneficjent Katowice Business Run 2015. Marek cieszy się ogromnie i nie może się już doczekać powrotu do pracy: Jestem dumny, że mogę chodzić bez problemów, mimo że nie mam nogi – opowiada podopieczny Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty. Od początku istnienia projektu wspólny wysiłek biegaczy z różnych firm i akcja Pomagam bardziej przyniosły łącznie ponad 2 mln zł dla potrzebujących.

Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa, jak podkreśla Agnieszka Pleti, dyrektor fundacji: Kiedy w 2011 r. planowaliśmy pierwszą edycję w Krakowie, nie przypuszczaliśmy, że inicjatywa rozprzestrzeni się tak szybko na inne miasta. Piąte urodziny Poland Business Run są dowodem na to, że firmy i władze miast chcą się angażować w życie społeczności lokalnej i coraz większą wagę przykładają do działań z zakresu CSR. Codziennie dostajemy słowa wsparcia od firm i naszych biegaczy – jesteśmy dumni z tego, że nasza inicjatywa jednoczy coraz więcej osób, które w pierwszy weekend września wspólnym wysiłkiem pomogą kolejnym potrzebującym i podzielą się z nami dobrą energią.

Tym razem wsparcia udzielają inicjatywie nie tylko przedsiębiorstwa, ale też znani aktorzy i ludzie ze świata biznesu. W tym roku ambasadorami biegu będą Julia Kamińska, Jolanta Fraszyńska, Joanna Jabłczyńska, Barbara Kurdej-Szatan, Rafał Sonik, Mateusz Janicki, Antoni Królikowski, Mikołaj Roznerski oraz Iwona Guzowska.

Integracja biznesu ze społecznością lokalną

Bieg zainicjowały w Krakowie w 2011 r. firma UBS oraz Radisson Blu Hotel Kraków, jednak już jego pierwsza edycja odbyła się przy wsparciu firmy Luxoft oraz Urzędu Miasta Krakowa i Zarządu Infrastruktury Sportowej. Od tej pory impreza na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń sportowych w miastach partnerskich. Z roku na rok coraz więcej biegaczy z niecierpliwością czeka na uruchomienie zapisów. Inicjatywa ma na celu nie tylko wsparcie osób z niepełnosprawnością ale też promocję aktywnego stylu życia i integrację społeczności lokalnej z biznesem.

 

Biegacze, którzy chcą postawić na nogi kolejne osoby razem z Poland Business Run wciąż mogą się zapisywać w Warszawie, Łodzi, Gdańsku i we Wrocławiu. Formularz rejestracyjny jest dostępny na stronie: http://www.polandbusinessrun.pl/

Z cyklu: „Odchudzanie? - co nie pyka - zdaniem psychodietetyka

Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk

 

 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Partnerzy
sp_klanad.jpg
Wyszukaj artykuł