Dla kogo 4 września pobiegnie sztafeta Poland Business Run?
Fundacja Jaśka Meli Poza Horyzonty, Fundacja na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową, Amp Active, AVANTI, Stowarzyszenie Unicorn i Pierwszy Krok – to organizacje charytatywne, którym pomogą w tym roku biegacze Poland Business Run. 4 września w siedmiu miastach Polski na starcie staną mieszkańcy: Krakowa, Poznania, Katowic, Łodzi, Warszawy, Wrocławia i Gdańska. Wszystko po to, aby kolejne osoby mogły stanąć na nogi!
Inicjatywa, która w tym roku obchodzi swoje piąte urodziny, będzie wspierać w tym roku nie tylko podopiecznych Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty, ale też beneficjentów lokalnych organizacji. Jak mówi prezes fundacji Poland Business Run, Agnieszka Pleti: Nasz bieg z każdym rokiem rośnie w siłę. Mamy coraz więcej dobrych mocy sprawczych, dlatego z okazji piątych urodzin chcemy przekazać pałeczkę pomocy kolejnym fundacjom, które też potrzebują wsparcia. Razem możemy postawić na nogi nie tylko podopiecznych fundacji Jaśka Meli, ale też osoby, którymi opiekują się mniejsze, często mniej znane organizacje.
Poland Business Run został zainicjowany w Krakowie w 2011 roku, ale już rok później biegacze wystartowali w kolejnych miastach – Katowicach i Poznaniu. W 2014 roku do inicjatywy dołączyły Warszawa i Łódź, a w ubiegłorocznej edycji pobiegł też Wrocław. W tym roku po raz pierwszy bieg odbędzie się również w Gdańsku.
Pomoc na medal
W Poznaniu biegacze Poland Business Run pomogą Łukaszowi Mamcarzowi, podopiecznemu fundacji AVANTI oraz Michałowi Zylińskiemu. Łukasz stracił nogę w wyniku wypadku, ale nie poddał się przeciwnościom i dalej rozwijał swoją sportową pasję. Zwieńczeniem jego wysiłku był rekord Europy w skoku wzwyż oraz brązowy medal na paraolimpiadzie w Londynie w 2012 roku. Michał Zyliński z kolei uległ wypadkowi, który spowodował przerwanie rdzenia kręgowego. Mężczyzna potrzebuje pilnej rehabilitacji oraz zakupu specjalistycznego sprzętu, by móc wrócić do normalnego życia. Dzięki pracownikom poznańskich firm mężczyźni będą mogli spełniać swoje marzenia i pokazywać innym, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą w osiąganiu sukcesów.
Warszawscy biegacze postawią nanogi podopiecznych fundacji Amp Active, która pomaga osobom po amputacjach, wspiera ich aktywność sportową i angażuje się w działania na rzecz wyrównywania szans w społeczeństwie. Jak mówi o sobie Janusz Rokicki, któremu pomogą biegacze: Jestem człowiekiem bardzo aktywnym. Może aż za bardzo jak na osobę niepełnosprawną. Jestem wyczynowym sportowcem, pomagam osobom z niepełnosprawnościami i starszym. Pracuję zawodowo oraz jestem szczęśliwym ojcem trzech synów. Dzięki nowej prot
ezie moje treningi będą bardziej efektywne, bardziej komfortowe, co – mam nadzieję – przeniesie się na lepsze wyniki sportowe w przyszłym roku. Jak dodaje Patrycja Plewka, prezes Amp Active: Współpraca z Poland Business Run otwiera nowe możliwości dla beneficjentów Fundacji Amp Active. Dzięki nowemu sprzętowi protetycznemu otrzymują oni możliwość poprawy jakości swojego życia. Nasza współpraca to efekt kilku lat wymiany doświadczeń i wspólny cel, jakim jest rozwój osób po amputacjach na wielu płaszczyznach; rozwoju osobistego, sportowego oraz zwyczajnej codzienności.
Pierwszy krok z Poland Business Run
Żeby otrzymać pomoc, nie trzeba jednak być wyczynowcem. Łódzcy biegacze pomogą stanąć na nogi podopiecznym Stowarzyszenia Pierwszy Krok – pani Bożenie i Wiktorowi. Pani Bożena ma 63 lata, ale w jej głosie słychać energię i optymizm nastolatki. W 2013 roku zachorowała na sepsę, w wyniku której lekarze musieli amputować ¾ jej prawej stopy oraz palce u lewej. Zakażenie gronkowcem i trudne leczenie spowodowały, że droga do wyzdrowienia okazała się bardzo długa. Dzięki specjalnej protezie i kulom, stara się być samodzielna, bo jak mówi – nie lubi zawracać nikomu głowy swoimi zmartwieniami. Marzy, by założyć sukienkę i sandały, i znów poczuć się kobieco, bo jak sama przyznaje chociaż kobiecość to przede wszystkim siła charakteru, to jednak miło jest dobrze czuć się we własnym ciele.un
Historia Wiktora jest jeszcze inna – urodził się z zespołem wad wrodzonych i przeszedł aż osiem operacji. W pierwszych miesiącach życia lekarze podjęli decyzje o amputacji lewej nogi. Dzisiaj, dzięki determinacji rodziców i stałej rehabilitacji, Wiktor porusza się samodzielnie, jeździ na rowerze i marzy o tym, by zagrać z kolegami w piłkę. Chłopiec rośnie i rozwija się, stąd też stała potrzeba powiększania protezy i jej wymiany na nową. Obecna proteza jest drugą w ciągu ostatniego roku, ale już staje się za mała, przez co sprawia ból i daje poczucie dyskomfortu. Wiktor to pogodny i rezolutny chłopiec z ogromną ciekawością świata, ale potrzebuje pomocy, by móc stawiać czoła przeciwnościom losu. Dzięki biegaczom Poland Business Run otrzyma szansę na spełnienie swoich dziecięcych marzeń.
Jeszcze więcej pomocy
Takich przykładów w 5-letniej historii PBR jest wiele. Od tego roku, dzięki powstaniu fundacji Poland Business Run i rozszerzeniu działań na lokalne organizacje, biegacze będą mogli pomóc jeszcze większej liczbie osób. W Krakowie pomoc od Fundacji Poland Business Run otrzyma chociażby Stowarzyszenie Unicorn, które pomaga chorym na nowotwory i ich bliskim. Dzięki wsparciu biegaczy podopieczni stowarzyszenia otrzymają środki na sfinansowanie turnusu psychoonkologiczno–rehabiliatacyjnego. We Wrocławiu natomiast środki zostaną przekazane na zakup protez dla podopiecznych Fundacji na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową. Fundacja wspiera małych pacjentów Kliniki Przylądek Nadziei.
Od początku istnienia inicjatywy w całej Polsce udało się pomóc ponad 60 osobom. Środki zostały przeznaczone na zakup protez, dofinansowanie rehabilitacji i konsultacji psychologicznych. Poland Business Run stawia na nogi, ale nie tylko w sensie dosłownym – podopieczni otrzymują pomoc psychologiczną i wsparcie, dzięki któremu odzyskują sprawność, wracają do pracy i stają się niezależni.
Aby pomóc osobom takim jak Łukasz, Michał, pani Bożenka czy Wiktor wystarczy zarejestrować swoją drużynę na www.polandbusinessrun.pl. Wolne miejsca czekają jeszcze na biegaczy w Warszawie i w Gdańsku.