Czy wiesz, ilu osobom możesz uratować życie?
Przeszczepy ratują życie tysiącom ludzi na świecie. Nieprzerwanie jednak wzrasta liczba pacjentów, którzy wyczerpali wszelkie dostępne formy kuracji farmakologicznych, dla których przeszczep narządu stanowi jedyną szansę na normalne funkcjonowanie, a czasem życie. Dla wielu chorych to jedyna droga ratunku. Niestety liczba odpowiednich narządów do transplantacji nie pozwala na zapewnienie pomocy wszystkim pacjentom w potrzebie - dawców wciąż jest za mało.
1 DAWCA MOŻE URATOWAĆ ŻYCIE 10 BIORCÓW.
W 2015 r. do Centrum Organizacyjno – Koordynacyjnego Do Spraw Transplantacji „POLTRANSPLANT” zgłoszono 706 potencjalnych dawców narządów (o 76 mniej niż w 2014 r.). W 2015 r. przeszczep otrzymało 1508 biorców narządów. Przeszczepiono 1017 nerek (w tym 60 narządów od dawców żywych), 41 trzustek, 332 wątroby, 99 serc, 24 płuca, w jednym przypadku przeszczepiono krtań.
W Polsce na liście oczekujących na przeszczepy jest obecnie około 1700 osób. Niedobór narządów do transplantacji sprawia, że miesięcznie przeprowadza się zaledwie około 100 tego rodzaju operacji. Dlatego tak ważne jest budowanie świadomości społecznej na temat donacji narządów oraz upowszechnianie wiedzy w zakresie zasad i przepisów dotyczących przeszczepiania.
POWSTAŁO POLSKIE TOWARZYSTWO NA RZECZ DONACJI NARZĄDÓW.
Właśnie w tym celu powstało Polskie Towarzystwo na Rzecz Donacji Narządów. Towarzystwo skupia środowisko związane z donacją narządów, w tym m.in.: lekarzy transplantologów, chirurgów, anestezjologów, nefrologów, neurologów, neurochirurgów, koordynatorów transplantacyjnych, psychologów klinicznych.
„Zależy nam na wykorzystywaniu najlepszych wzorów i osiągnięć transplantologii europejskiej i amerykańskiej - mówi Prof. dr hab. n. med. Artur Kwiatkowski, chirurg transplantolog, Instytut Transplantologii im. T. Orłowskiego w Warszawie, Prezes Polskiego Towarzystwa na Rzecz Donacji Narządów.