Stres i nerwica- jak sobie z nimi radzić?
Stres jest wszechobecny w dzisiejszym świecie. Niezależnie czy pracujemy w korporacji i mamy „deadline” oddania projektu, czy też zajmujemy się domem – stres i tak dotyka nas każdego dnia. Łatwo pomylić go z nerwicą – to dwa różne zaburzenia, dla których istnieją zupełnie inne sposoby terapeutyczne.
Przy podejmowaniu leczenia ważne jest właściwe sklasyfikowanie schorzenia. Ogólnie rzecz biorąc, nerwica i stres mają wiele wspólnego - przyjmuje się, że zaburzenia nerwicowe powstają na skutek zadziałania stresu, jako czynnika wyzwalającego, jednak różnie manifestują się objawy w poszczególnych rodzajach nerwicy. Mogą one przybierać formę, nieprawidłowości funkcji somatycznych, a nawet zaburzeń psychicznych. Warto wiedzieć jak wygląda nerwica- w Europie to jeden z głównych powodów kontaktu z lekarzem rodzinnym.
Jak mogą objawiać się zaburzenia somatyczne na tle nerwicowym?
W zasadzie każde zaburzenie, które będzie dobiegało z wnętrza naszego ciała i nie jest prawidłowe, powinno nas skłonić do zastanowienia. Może to być silny ból głowy, żołądka, a nawet serca. Oczywiście nie wszystkie te zaburzenia muszą się pojawić- nerwica może powodować nawet zaburzenie funkcji seksualnych.
Czym grozi przewlekły stres?
W sytuacjach stresowych dochodzi do zwiększonego uwalniania hormonów, takich jak adrenalina czy kortyzol. Taki stan może znaleźć swoje odbicie w działaniu układu odpornościowego- możliwe jest znaczne pogorzenie jego funkcjonowania i w konsekwencji wzrost zachorowalności na niektóre infekcje. Nie bez powodu naukowcy biją na alarm - udowodnione jest, że stres ma bardzo duży wpływ na rozwój nowotworów. Adrenalina działa głównie na układ krążenia i jej przewlekłe, podwyższone stężenie może przyczynić się do zaburzenia prawidłowego rytmu serca.
Jak radzić sobie z nerwicą?
W zaburzeniach tych stosuje się głównie działania psychoterapeutyczne jak i farmakologiczne. Grupa leków, która znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu to głównie leki przeciwdepresyjne. W jaki sposób działają? Biorąc pod uwagę na przykład grupę SSRI (ang. (ang. selective serotonin reuptake inhibitor) - ich działanie polega na hamowaniu zwrotnego wychwytu serotoniny z szczeliny synaptycznej. Należy również pamiętać o potencjalnych efektach ubocznych stosowania leków tego typu - możemy do nich zaliczyć bóle głowy, nadpobudliwość, czy też nadmierne pocenie się. O prawidłowej kombinacji leków i psychoterapii decyduje lekarz psychiatra.
lek. Mateusz Nawrocki