Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Cesarskie cięcie wpłynęło na ewolucję człowieka


Upowszechnienie cesarskiego cięcia wpłynęło na ewolucję człowieka, ponieważ częściej zaczęły rodzić kobiety ze zbyt wąskim kanałem rodnym, częściej również przychodzą na świąt większe dzieci – twierdzą austriaccy badacze.

Dr Philipp Mitteroecker z Uniwersytetu Wiedeńskiego wylicza na łamach „Proceedings of the National Academy of Sciences”, że w latach 60. XX w. na 1000 porodów przychodziło na świat 30 dzieci, których matki miały zbyt wąski kanał rodny, żeby urodzić je w sposób naturalny. Obecnie liczba tych dzieci zwiększyła się do 36 na 1000, czyli o 20 proc.

Austriacki specjalista zwraca uwagę, że gdyby nie cesarskie cięcie nie byłyby przekazywane z pokolenia na pokolenie geny sprzyjające powstawaniu u kobiet wąskiego kanału rodnego, ponieważ naturalnego porodu nie przeżyłaby matka lub jej dziecko. Jego zdaniem ta tendencja będzie się utrzymywać, ale już nie w takim stopniu jak dotąd.

U ludzi dzieci rodzą się z większymi głowami niż u małp, dlatego ważny jest odpowiednio szeroki kanał rodny. Poród u kobiet jest zwykle trudniejszy niż u naczelnych.

Dr Mitteroecker twierdzi, że wraz z rozwojem cywilizacji powstały przeciwstawne tendencje: z jednej strony dobrobyt i lepsza opieka medyczna sprawiły, że zaczęły się rodzić większe dzieci, z drugiej cesarskie cięcie zatrzymało ewolucję powiększania się kanału rodnego u kobiet.

(PAP, ao)

 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Partnerzy
panoramic_art_366x96.jpg
Wyszukaj artykuł