Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Muzyka rockowa nie pomaga podczas grania w planszówki


Mężczyźni, słuchając Mozarta, osiągają lepsze wyniki w grach planszowych, natomiast muzyka rockowa w rodzaju AC/DC może zmniejszać ich szanse na dobry wynik - wynika z nowych badań opisanych w "Medical Journal of Australia".

Naukowcy z brytyjskich Imperial College London i Royal College of Music twierdzą, że muzyka poważna jest najlepszą opcją dla mężczyzn chcących się skoncentrować. Nie stwierdzono widocznego wpływu muzyki na wyniki kobiet, chociaż w badaniu panie generalnie lepiej sobie radziły niż panowie.

Do badania zaproszono 352 osoby, które grały w "Operację" - polegającą na usuwaniu szczypcami różnych narządów przedstawionego na planszy pacjenta. W przypadku pomyłki i dotknięcia szczypcami metalowych obramowań narządów - nos pacjenta zaczyna się świecić. Uczestnicy słuchali trzech rodzajów muzyki: "Sonaty na dwa fortepiany D-dur" Mozarta, piosenki "Thunderstruck" AC/DC i dźwięków pochodzących z sali operacyjnej.

Naukowcy badali czas, w jakim udało się uczestnikom usunąć trzy narządy, a także analizowali ewentualne pomyłki.

Okazało się, że mężczyźni słuchający AC/DC byli wolniejsi i robili więcej błędów niż pozostali. AC/DC było związane średnio z 36 pomyłkami, podczas gdy Mozart i dźwięki z sali operacyjnej - z 28.

Średnio badanym zadanie zajęło jedną minutę. Panie potrzebowały średnio więcej czasu, ale miały na koncie mniej błędów.

Badacze nie są pewni, dlaczego muzyka rockowa wpływała na mężczyzn bardziej niż na kobiety. Jednym z wyjaśnień może być fakt, że słuchanie rocka powoduje większy stres słuchowy - stan wywoływany przez głośną, dysonansową muzykę - właśnie u panów.

Główna autorka badania dr Daisy Fancourt wyjaśnia, że choć to badanie podejmuje mało poważne tematy i zostało wykonane w czasie wolnym naukowców, to jest częścią większego badania wpływu muzyki na osiągnięcia.

Jak podkreśliła, muzyka odtwarzana jest przez 72 proc. czasu w salach operacyjnych. Jednak specjaliści są podzieleni co do jej korzystnego wpływu. Badania dr Fancourt wykazały np., że jamajska muzyka czy hip-hop zwiększają tempo operacji i poziom manipulowania narzędziami chirurgicznymi. Inne badanie pokazało, że jeden na czterech anestezjologów twierdzi, że muzyka zmniejsza jego czujność.

(PAP, ao)

 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Partnerzy
optyk21_240_160.jpg
Wyszukaj artykuł