Częste korzystanie z sauny zmniejsza ryzyko demencji
Częste zażywanie kąpieli w saunie może zmniejszać u mężczyzn ryzyko demencji - wynika z badania przeprowadzonego na University of Eastern Finland.
W trakcie 20-letnich fińskich badań okazało się, że w przypadku mężczyzn korzystanie z sauny 4-7 razy w tygodniu o 66 proc. zmniejszało prawdopodobieństwo zapadnięcia na demencję, w porównaniu z mężczyznami, którzy saunę odwiedzali raz w tygodniu. Związek między kąpielami w saunie a demencją nie był wcześniej badany.
Wpływ sauny na ryzyko zachorowania na alzheimera czy inne formy demencji analizowano na podstawie badania Kuopio Ischaemic Heart Disease Risk Factor Study (KIHD), obejmującego ponad 2 tys. mężczyzn w średnim wieku, zamieszkujących wschodnią Finlandię. W oparciu o ich zwyczaje, podzielono uczestników na trzy grupy: osoby korzystające z sauny raz w tygodniu; 2-3 razy w tygodniu i 4-7 razy w tygodniu.
Im częstsze wizyty w saunie, tym niższe było ryzyko demencji. Wśród mężczyzn odwiedzających to miejsce najczęściej (4-7 razy w tyg.), prawdopodobieństwo zapadnięcia na jakąkolwiek formę demencji było o 66 proc. niższe, a na chorobę Alzheimera - o 65 proc. niższe, w porównaniu z panami bywającymi w saunie raz w tygodniu.
Poprzednie wnioski z KIHD pokazały, że częste korzystanie z sauny zmniejsza znacząco ryzyko nagłej śmierci sercowej, zgonu z powodu choroby wieńcowej i innych chorób serca, a także z innych przyczyn.
Prof. Jari Laukkanen, lider badania, uważa, że sauna może chronić zarówno serce, jak i pamięć, dzięki podobnym, wciąż słabo poznanym mechanizmom. "Niemniej jednak wiadomo, że stan układu krążenia wpływa również na funkcjonowanie mózgu. Dobre samopoczucie i stan relaksacji doświadczany podczas kąpieli mogą także odgrywać rolę" - powiedział.