Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Ciąża zmienia mózg kobiety


Pod wpływem ciąży następują w mózgu kobiet zmiany, które bardziej predysponują je do opieki nad dzieckiem i pełnienia obowiązków matki – twierdzą hiszpańscy i holenderscy specjaliści na łamach „Nature Neuroscience”.

Wskazują na to badania obrazowe mózgu, jakie pod kierunkiem dr Elseline Hoekzemy przeprowadzili badacze Universitat Autonoma de Barcelona oraz uniwersytetu w Leiden. Testami objęto 25 matek, które po raz pierwszy urodziły dziecko, oraz 20 kobiet, które nie miały jeszcze dzieci. Pod uwagę wzięto również 19 ojców, którzy doczekali się jednego potomstwa oraz 17 bezdzietnych mężczyzn.

Kobiety, które zostały matkami, poddawano badaniom mózgu przed zajściem w ciążę, w trakcie rozwoju płodu oraz przez dwa lata po porodzie.

Psycholog uniwersytetu w Leiden dr Hoekzema twierdzi, że pod wpływem zmian hormonalnych wywołanych ciążą, w mózgu matek doszło do istotnego zmniejszenia istoty szarej, głównie w regionach odpowiedzialnych za interakcje społeczne. Ma to skutkować rozwinięciem większej więzi z dzieckiem oraz lepszemu odczytywaniu jego potrzeb. Dzięki temu matka po porodzie bardziej skupia się na swym dziecku niż na innych osobach z jej otoczenia.

Autorzy badań twierdzą, że badania obrazowe mózgu wykazują zachodzące w nim zmiany przez okres dwóch lat od porodu. Są na tyle duże przez następne lata, że pozwalają nawet ustalić, czy kobieta była w ciąży. Zmiany w mózgu wywołane urodzeniem dziecka u wszystkich kobiet były takie same bez względu na to, czy do poczęcia doszło w sposób naturalny czy na skutek sztucznego zapłodnienia.

Mężczyźni, którzy po raz pierwszy zostali ojcami, nie wykazywali zmian w obrębie istoty szarej zarówno przed zajściem w ciążę swej partnerki, jak i po porodzie.

(ao) (PAP)

 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Partnerzy
gam_366x100.jpg
Wyszukaj artykuł