Płyn owodniowy odmładza kości
Komórki macierzyste pobrane z płynu owodniowego kobiet w ciąży wzmacniają kości i zatrzymują starzenie się układu kostnego – twierdzą brytyjscy badacze na łamach „Scientific Reports”.
Główna autorka badań dr Pascale Guillot z University College London twierdzi, że to może być przełom w leczeniu osteoporozy i wrodzonej łamliwości kości. Z eksperymentów na myszach wynika, że komórki macierzyste płynu owodniowego aż o 80 proc. zmniejszają ryzyko złamań.
Do badań wybrano gryzonie z wrodzoną łamliwością kości (osteogenesis imperfecta), która u ludzi zdarza się raz na 25 tys. urodzeń. Często kończy się ona zgonem dziecka, a te z nich, które przeżyją, mają średnio 15 różnego typu złamań kości w ciągu roku. Cierpią one z powodu zaburzeń rozwoju i słuchu.
Wstrzyknięcie komórek macierzystych płynu owodniowego powodowało, że kości myszy mimo wady były mocniejsze i bardziej elastyczne, a ryzyko złamań zmniejszyło się u nich do jednej piątej. U poddanych eksperymentom myszy zmieniła się struktura kości. Zaczęło powstawać w nich więcej osteoblastów, komórek tworzących kości.
Dr Guillot powiedziała "BBC News", że trwają badania, które mają wykazać, jakie substancje znajdujące się w komórkach macierzystych płynu owodniowego wykazują tak korzystne działanie na układ kostny. Będzie można je wykorzystać do leczenia osteoporozy jak i wrodzonej łamliwości kości. Próby na ludziach mają się rozpocząć w najbliższych dwóch lat.
(ao) (PAP)